V. Filev ako spolumajiteľ skupiny S7, ktorá ovláda aerolinky S7 (tie sa, mimochodom, podľa ruského portálu Vedomosti stanú prvým ruským nákupcom nových Boeingov 737 Max), podpísal dohodu o kúpe plávajúceho kozmodrómu Sea Launch, operujúceho v Tichom oceáne blízko rovníka.

Ten predtým kontrolovala vesmírna spoločnosť RSC Energia, ktorej najväčším akcionárom je ruská vláda, a o predaji sa rokovalo aj s Austrálčanmi.

„Som hrdý, že sa podarilo dospieť k dohode o prevzatí projektu, ktorý vytvárali hneď štyri krajiny,“ uviedol V. Filev podľa agentúry TASS.

Ruský Branson chce vo vesmíre bojovať s Muskom aj Bezosom

Sea Launch hibernoval dva roky Zdroj: SITA / AP

Na výstavbe pozoruhodného zariadenia participovali v roku 1995 Rusi, Ukrajinci, Nóri a aj americký Boeing. Podľa V. Fileva S7 Group do tohto projektu zainvestuje 150 miliónov dolárov a sám to opísal ako „vstupenku“ do vesmírneho priemyslu.

Plávajúci kozmodróm Sea Launch pritom dva roky nevyvíjal žiadnu aktivitu, jednak pre rusko-ukrajinský konflikt, ako aj pre znepokojenie po nehodách rakiet SpaceX.

Teraz sú plány jasné. Po reaktivácii štartovacej platformy Odyssey, ktorá by mala trvať asi do začiatku roka 2018, chcú v nasledujúcich 15 rokoch realizovať 70 štartov rakiet, vrátane komerčných. Otvorenou otázkou podľa servera SpaceNews zostáva, či využijú naďalej raketu Zenit-3SL, na ktorej výrobe sa podieľala aj Ukrajina, alebo vyvinú úplne novú.

V. Filev sa tak podľa portálu Bloomberg chce začleniť do silnej skupiny vesmírnych projektov Elona Muska Space Exploration Technologies Corp. a Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezosa, ktorý pracuje na ďalšej rakete New Glenn.

Exciting results from 3 weeks of wind tunnel testing of #NewGlenn at transonic & supersonic speeds. Validated our CFD. pic.twitter.com/VJaNG8tjZK

— Jeff Bezos (@JeffBezos) 26. septembra 2016

Ruský letecký magnát zároveň, podľa jeho slov, využije aj slabý rubeľ, ako výsledok ekonomických sankcií voči Rusku. „Myslím si, že budeme vysoko konkurencieschopní, keďže 80 percent nákladov a platieb je a bude v rubľoch,“ dodal V. Filev. Čas ukáže, či jeho plány neboli iba ďalšími zo série sci-fi príbehov.