Policajti v Omskej oblasti na Sibíri obnovili pátranie po nezvestnom ministrovi zdravotníctva oblastnej vlády, ktoré prerušili s nástupom nedeľnej noci, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na regionálnu správu ministerstva vnútra. Alexandr Murachovskij predtým pôsobil ako primár nemocnice, kde bol vlani v auguste po kolapse hospitalizovaný s otravou opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Murachovskij je nezvestný od 7. mája, kedy na terénnej štvorkolke odišiel z loveckej základne v dedine Pospelov do hlbokého lesa. Známi sa ho najprv pokúšali nájsť sami, ale nakoniec sa v sobotu obrátili na políciu. V nedeľu sa podarilo nájsť ministrovu štvorkolku, ale Murachovskij zostáva nezvestný.

EBE 22 Moskva - Na snímke ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj stojí v ochrannej klietke na moskovskom súde 12. februára 2021. Navaľnyj je obvinený vo veci urážky na cti a ohovárania. FOTO TASR/AP
In this photo taken on Friday, Feb. 12, 2021 and provided by the Babuskinsky District Court, Russian opposition leader Alexei Navalny stands in a cage during a hearing on charges of defamation in the Babuskinsky District Court in Moscow, Russia. Navalny was accused of slandering a World War II vetera
Neprehliadnite

Nachytal ich Putin? Holanďania si mysleli, že hovoria s kolegom Navaľného, ale bol to deepfake

Murachovskij sa stal členom oblastnej vlády vlani v novembri. Po jeho predchodkyni Irine Soldatovové úrady vyhlásili medzinárodné pátranie pre podozrenie, že sa dopustila pri nákupe zdravotníckeho zariadenia sprenevery miliónov rubľov.

Ako primár dal Murachovskij vlani v auguste súhlas s prepravou Navaľného do Berlína. Tvrdil, že omskí lekári nenašli v jeho organizme stopy jedu a že pravdepodobne išlo o metabolickú poruchu.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Navaľnyj sa nachádza v absolútne nespravodlivej situácii, myslí si Biden

Navaľnyj skolaboval pri vnútroštátnom lete zo sibírskeho Tomsku do Moskvy a lietadlo núdzovo pristálo v Omsku. Podľa neskoršieho vyjadrenia nemeckých expertov bol otrávený nervovo paralytickou látkou zo skupiny novičok, ktorú vyvíjal niekdajší Sovietsky zväz. To potvrdila aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní.

Navaľnyj otravu pripísal priamo ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a jeho tajnej službe. Kremeľ podobné obvinenia odmieta. Európska únia za otravu uvalila sankcie na Putinových spolupracovníkov a Rusko odpovedalo odvetnými sankciami. Navaľného, ​​ktorý sa v Nemecku zotavil, ruské úrady po návrate do vlasti zadržali a poslali na dva a pol roka do väzenia, keď mu tento rok vo februári skoršie podmienečný trest za údajnú majetkovú trestnú činnosť zmenili na trest nepodmienečný.