V päťročnom horizonte budú existovať alternatívy k ruským dodávkam zemného plynu, povedal prezident Svetovej banky David Malpass v rozhovore pre CBS. „Trhy sa pozerajú dopredu. Ak sa zmobilizujú, je k dispozícii veľa energie, existujú alternatívy napríklad k ruskej dominancii na trhu s plynom,“ povedal D. Malpass podľa webu zerohedge.com. Dodal: „A preto bude dôležité, či sa tieto zmeny urobia.“ 

Existuje tlak nahor

Z krátkodobého hľadiska je nahradenie ruského plynu takmer nemožné, tvrdia analytici a jeden z najväčších svetových vývozcov skvapalneného zemného plynu, Katar. Po ruskej invázii a dokonca aj predtým bola vysoká závislosť Európy od ruského plynovodu zdrojom obáv v Európe.

Krajiny sa snažili nakupovať viac skvapalneného zemného plynu (LNG), aby si túto zimu zabezpečili dodávky. „Práve v krátkodobom horizonte existuje tlak nahor, vrátane skvapalneného zemného plynu LNG, ktorý americké lode do Európy a Európa budú potrebovať oveľa viac, ale je k dispozícii,“ povedal D. Malpass zo Svetovej banky.

Takmer nemožné

Tesne predtým, ako V. Putin minulý týždeň spustil útok na Ukrajinu, Katar povedal, že momentálne môže presmerovať len 10-15 percent svojich zmlúv o náklade LNG do iných destinácií. Nahradiť dodávky ruského plynu do Európy v krátkodobom horizonte je „takmer nemožné“, povedal katarský minister energetiky Saad al-Kaabi dva dni pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

„Väčšina LNG je viazaná na dlhodobé zmluvy a destinácie, ktoré sú veľmi jasné. Takže rýchlo nahradiť tú sumu objemu je takmer nemožné,“ poznamenal minister.

Zatiaľ čo sa Európska únia a Spojené štáty americké snažia zabrániť tomu, aby boli ohrozené európske dodávky energie a sankciami zvýšili ceny amerického benzínu ešte vyššie, napríklad Nemecko urobilo v nedeľu zásadný obrat vo svojej energetickej politike. Podporí výstavbu dvoch terminálov na dovoz LNG a nenechá si ujsť žiadny zdroj energie – dokonca ani uhlie či jadrovú energiu, keďže sa teraz bude snažiť znížiť energetickú závislosť od jedného dodávateľa.

Ďalšie dôležité správy

Èerpacia stanica Lukoil
Neprehliadnite

Ruský ropný gigant Lukoil vyzval na zastavenie vojny na Ukrajine