Rusko zvažuje obnovenie inšpekcií v rámci dohody o kontrole jadrových zbraní, ktorú podpísalo so Spojenými štátmi. Vo štvrtok to uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Dohoda o znížení počtu strategických zbraní

Zacharovová uviedla, že Rusko v rámci tejto dohody zvažuje aj možnosť osobných stretnutí komisie predstaviteľov Spojených štátov a Ruska.

Dohoda o znížení počtu strategických zbraní (START) obmedzila počet strategických jadrových hlavíc a odpaľovacích zariadení. Určuje tiež podmienky pre kontrolu jadrových arzenálov oboch krajín, vysvetľuje Reuters. Priame inšpekcie boli pozastavené v roku 2020, pôvodne pre pandémiu ochorenia covid-19.

Biden navrhol predĺženie dohody o päť rokov

Platnosť novej dohody START, ktorú v roku 2010 podpísali vtedajší prezidenti USA a Ruska – Barack Obama a Dmitrij Medvedev, mala pôvodne vypršať vo februári 2021. Americký prezident Joe Biden, ktorý nastúpil do funkcie 20. januára 2021, okamžite navrhol predĺženie dohody o päť rokov, s čím ruský prezident Vladimir Putin súhlasil.

Biden následne deklaroval, že je pripravený s Ruskom urýchlene rokovať o novej dohode o kontrole zbraní, ktorá by po roku 2026 mohla nahradiť novú dohodu START.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Moskva - Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau, ktorého krajina momentálne predsedá OBSE, počúva otázky novinárov počas spoločnej tlačovej konferencie s ruským šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom (nie je na snímke) počas stretnutia v Moskve v utorok 15. februára 2022. FOTO TASR/AP 

OSCE Chairman-in-Office and Polish Minister for Foreign Affairs Zbigniew Rau listens to a question during a joint news conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov followed their talks in Mosc
Neprehliadnite

Poľsko vyzvalo NATO, aby dôrazne zareagovalo, ak Rusko nasadí jadrové zbrane