Rusko pravdepodobne ostreľuje Ukrajinu staršími strelami, z ktorých odstránilo jadrové hlavice, uviedlo britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na najnovšie poznatky britských tajných služieb. 

Špeciálne upravená strela

Ministerstvo obrany v Londýne uviedlo, že na voľne dostupných snímkach vidieť trosky zostrelenej ruskej riadenej strely vypálenej na Ukrajinu, ktorá bola podľa všetkého navrhnutá ešte v 80. rokoch ako nosič jadrových hlavíc. Ako dodalo, hlavica bola v prípade zostrelenej rakety pravdepodobne nahradená balastom.

Takto upravená strela bude stále spôsobovať škody prostredníctvom svojej kinetickej energie a nevyhoreného paliva. Je však nepravdepodobné, že dosiahne spoľahlivú účinnosť proti zamýšľaným cieľom, dodalo ministerstvo v svojej pravidelnej správe o priebehu vojny na Ukrajine na sociálnej sieti Twitter.

Ruské sily do značnej miery vyčerpali svoje zásoby

Rusko takmer určite dúfa, že takéto rakety budú fungovať ako návnady na odklonenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, píše The Guardian.

„Bez ohľadu na zámer Ruska, táto improvizácia poukazuje na úroveň vyčerpania ruských zásob rakiet dlhého doletu,“ dodal britský rezort obrany.

Ministerstvo obrany v Londýne od začiatku ofenzívy s odvolaním sa na poznatky svojich tajných služieb každodenne zverejňuje informácie o priebehu vojny na Ukrajine. Moskva v tejto súvislosti Londýnu vyčíta cielenú dezinformačnú kampaň.

Ďalšie dôležité správy

KK17 Kodaň - Britský minister obrany Ben Wallace hovorí v závere konferencie darcov pre Ukrajinu v Kodani vo štvrtok 11. augusta 2022. Konferenciu zorganizovali ministri obrany Ukrajiny, Spojeného kráľovstva a Dánska. FOTO TASR/AP
British Defence Secretary Ben Wallace speaks during the closing presser of the donor conference for Ukraine at Christiansborg Palace in Copenhagen, Thursday, Aug. 11, 2022. The international donation conference will strengthen the long-term support for Ukraine with dis
Neprehliadnite

Ruskí záložníci na Ukrajine sú slabo vycvičení a zle vybavení, tvrdí britský rezort obrany