Známy anglický televízny moderátor Phillip Schofield sa stal tvárou kremeľskej propagandy, keď v relácii televízie ITV This Morning ponúkal divákom možnosť vyhrať hotovosť na pokrytie účtov za energiu, píše The Telegraph.

„Tento týždeň sme dostali naše obvyklé peňažné ceny, ale mohli by ste vyhrať aj nejaké peniaze navyše na zaplatenie účtov za energiu do konca roka,“ povedal divákom v časti relácie „zatočte, aby ste vyhrali“.

„Wow, to je teraz veľmi dôležité,“ povedala moderátorská dvojka Holly Willoughbyová.

Rusi situáciu otočili

Ruská štátna televízia využila britskú súťaž na to, aby zdôraznila, ako ceny energií v celej Európe prudko stúpajú. Moskva za to viní západné sankcie. „V rannej šou môžu teraz televízni diváci v Spojenom kráľovstve vyhrať plnú platbu za svoje účty za energiu,“ povedala moderátorka ruskej šou Oľga Skabejevová, ktorá sa zjavne tešila zo zúfalej situácie, v ktorej sa teraz nachádza mnoho európskych domácností.

„Okrem toho by sa dalo vyhrať tisíc alebo dokonca 3-tisíc libier, ale súdiac podľa prudko rastúcich cien energií, ktoré sa zvýšili o 80 percent naraz, je jednoznačne oveľa lepšie vyhrať platby za účty za energiu.“

Kremľom kontrolovaný podvečerný spravodajský kanál je považovaný za jednu z hlavných zbraní Vladimira Putina v informačnej vojne. Súťaž nasledovala po správe o Liz Trussovej, ktorá vyhrala boj o post budúcej britskej premiérky.

Odstavili Nord Stream 1

Rusko neustále tvrdí, že západné sankcie uvalené po invázii na Ukrajinu spôsobujú špirálovitý rast cien energií v nádeji, že by sa opatrenia mohli zmierniť.

Začiatkom tohto týždňa ceny plynu v Európe vyskočili po tom, čo ruský štátny energetický gigant Gazprom zastavil dodávky cez dôležitý plynovod Nord Stream 1. Európski politici reagovali obvinením V. Putina, že dodávky energie využíva ako prostriedok na vydieranie.

Západ sa zaviazal odstaviť sa od ruskej energie, ale nedávno zverejnený výskum poukázal na to, aké ťažké to môže byť, keďže Rusko za prvých šesť mesiacov vojny zinkasovalo 158 miliárd eur z vývozu fosílnych palív.

Prudko rastúce ceny zvýšili príjmy Ruska aj po znížení objemu exportu. „Vývoz fosílnych palív prispel od začiatku invázie do ruského federálneho rozpočtu približne 43 miliardami eur, čím pomohol financovať vojnové zločiny na Ukrajine,“ uviedli vedci z fínskeho think-tanku Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Do médií unikol dokument, v ktorom Rusi priznali pravdu: Boja sa dlhej a hlbokej recesie