Rusko v pondelok spustilo sériovú výrobu luxusného sedanu Aurus Senat, ktorý podporil prezident Vladimir Putin. Cena vozidla považovaného Kremľom za prestížny projekt bude začínať na 18 miliónoch rubľov (201 038,70 eur), uviedla agentúra Reuters.

Rusko predstavilo plány na výrobu vozidiel Aurus v roku 2013. Vozidlo pomohol propagovať Putin, keď sa v roku 2018 týmto modelom zviezol pri svojej inaugurácii do funkcie prezidenta na nové šesťročné obdobie. „Je to skutočne kvalitný automobil, ktorý spĺňa svetové štandardy," povedal Putin na videozázname pri začatí výroby.

EBE 39 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie s vládnymi úradníkmi v rezidencii Novo-Ogarjovo neďaleko Moskvy vo štvrtok 20. mája 2021. 
Putin vyhlásil, že niektorí zahraniční nepriatelia Ruska snívajú o tom, že sa zmocnia častí jeho rozsiahleho územia. Varoval ich však, že Moskva im
Neprehliadnite

Putin je pripravený s Bidenom prebrať ľudskoprávne otázky v Rusku aj USA

Výroba sedanu bola spustená v závode Ford Sollers v meste Jelabuga v Tatarstane. Tento rok by malo z montážnej linky zísť asi 350 vozidiel Aurus, oznámil minister priemyslu a obchodu Denis Manturov. V budúcnosti by sa mohla výroba zvýšiť až na 5-tisíc vozidiel ročne v rôznych konfiguráciách, napísala agentúra DPA.

Generálny riaditeľ AURUS Adil Širinov uviedol, že zhruba 70 percent vozidiel bude určených na vývoz. Na začiatku sa chce Rusko zamerať predovšetkým na Blízky východ a Severnú Afriku, v budúcnosti aj na Čínu, Latinskú Ameriku a Európu. Podľa výrobcu je pripravený aj variant s vodíkovým pohonom.