Rusko začalo v piatok so sťahovaním svojich vojakov z oblastí pri hraniciach s Ukrajinou, kam ich presunulo z dôvodu manévrov. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničných vecí. Ako informovala agentúra AFP, posilnená prítomnosť ruských vojakov vystupňovala v uplynulých týždňoch napätie medzi Moskvou a Západom.

Stiahnutie ruských vojsk oznámil vo štvrtok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Povedal, že považuje „ciele týchto previerok pripravenosti za splnené" s tým, že Rusko začne s odsunom vojakov v piatok. Očakáva sa, že ich presun potrvá do začiatku mája.

WA 33 archív Kyjev - Na archívnej snímke z 31. marca 2020 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ochranným rúškom počas mimoriadnej parlamentnej schôdze v Kyjeve. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mal pozitívny výsledok testu na nový koronavírus. Podľa agentúry Ukrinform to v pondelok 9. novembra 2020 oznámil na sociálnej sieti Facebook. FOTO TASR/AP  

FILE - In this file photo dated Tuesday, March 31, 2020, Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy wears a face mask to protect against
Neprehliadnite

Ukrajina víta odsun ruských vojakov od jej hraníc, vyhlásil Zelenskyj

Oznámenie prišlo po tom, ako ruská armáda vo štvrtok uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

Toto vojenské cvičenie je považované za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, respektíve odvtedy, čo začalo podporovať separatistických povstalcov na východe Ukrajiny.

Manévre sa zároveň konali v období čoraz častejšieho porušovania prímeria na východe Ukrajiny a masívneho zhromažďovania ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ktoré znepokojilo Ukrajinu i západné štáty.