Rusko v stredu vyzvalo Veľkú Britániu, aby vyšetrila „nebezpečné konanie" posádky britského torpédoborca, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely po tom, ako vstúpil do ruských teritoriálnych vôd v Čiernom mori.

„Nebezpečné konanie torpédoborca Veľkej Británie posúdilo ministerstvo obrany Ruska ako hrubé porušenie konvencií OSN o námornom práve z roku 1982. Ruské ministerstvo obrany vyzvalo britskú stranu, aby dôkladne vyšetrila konanie posádky torpédoborca Defender, aby sa v budúcnosti predišlo podobným incidentom," píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Kórea KĽDR loď potopenie napätie vojenské cvičenie

juhokórejské námorníctvo vojenské cvičenie cieľ obrana ponorky zvýšené napätie potopenie juhokórejská vojnová loď severokórejské torpédo
Neprehliadnite

Ruská loď vypálila varovné výstrely na britský torpédoborec, Británia to poprela

Ruské ministerstvo obrany tiež ohlásilo, že si v súvislosti s incidentom predvolá britskú veľvyslankyňu Deborah Bronnertovú. Ministerstvo si už v priebehu stredy predvolalo britského vojenského atašé, ktorého o incidente informovali. Britská strana však popiera, že by k incidentu došlo.

„Na HMS Defender neboli vystrelené nijaké varovné výstrely. Loď kráľovského námorníctva sa nevinne plavila v ukrajinským teritoriálnych vodách v súlade s medzinárodným právom... Ruské plavidlo jej zakrylo cestu a upozornilo loď, že sa nachádza v širšom okolí vojenských cvičení," píše sa v príspevkoch britkého ministerstva obrany na sociálnej sieti Twitter.