Zatiaľ čo ukrajinské prístavy sú zablokované, Rusko posiela obilie ochotným kupcom za vyššie ceny. Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá prehlbuje globálnu potravinovú krízu, urobila z tohto „votrelca" jedného z najväčších víťazov chaosu, ktorý sám pomohol vytvoriť, píše agentúra Bloomberg.

Blokáda obilia

Vojna viedla k zablokovaniu ukrajinského vývozu obilia po mori, čím prerušila životne dôležité dodávky pre krajiny od Somálska po Egypt. Prerušenie dodávok, sprevádzané horúčavami a suchom, vystrelilo ceny obilia na takmer rekordné maximá. V niektorých častiach Blízkeho východu a severnej Afriky tak hrozí hlad.

Rusi predávajú za vyššiu cenu

Bloomberg ale uvádza, že Rusko pokračuje v dodávaní svojej pšenice - a za vyššiu cenu. Našlo ochotných kupcov a má tak vyššie výnosy z jednej tony. Navyše v budúcej sezóne očakáva ešte väčšiu úrodu pšenice, čo naznačuje, že zo situácie bude naďalej profitovať.

Globálne ceny pšenice v tomto roku vzrástli o viac ako 50 percent a Kremeľ zatiaľ v tejto sezóne zinkasoval príjmy z daní z vývozu pšenice vo výške 1,9 miliardy dolárov, vyplýva z odhadov poľnohospodárskeho výskumného inštitútu SovEcon.

Jedlo ako zbraň

„Toto je používanie jedla ako vojnovej zbrane prostredníctvom globálnej páky, a nie priameho útoku na obyvateľstvo,“ konštatoval Tim Benton z inštitútu Chatham House. Narážal tak na vyjadrenia Moskvy, že ukrajinský prístav Odesa sa dočká odblokovania len v prípade uvoľnenia sankcií voči Rusku.

Zablokovaním ukrajinských prístavov Rusko prinútilo túto krajinu, aby sa pokúsila prepraviť obilie po súši, čo má za následok export len asi štvrtiny jej zvyčajného potenciálneho objemu, poznamenal Bloomberg.

Rusko a Ukrajina ako TOP dodávatelia

Agentúra pripomenula, že Rusko a Ukrajina sú hlavnými svetovými dodávateľmi pšenice a slnečnicového oleja. Ukrajina patrí medzi prvých šesť vývozcov kukurice, kuracieho mäsa a medu. Tradične prepravuje ročne milióny ton obilia cez Čierne more, pričom výnosy z poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora tvoria približne desať percent jej hrubého domáceho produktu.

Aj keď sa Rusko bezprostredne po invázii dostalo do krátkodobých problémov, teraz dodáva svoju poľnohospodársku produkciu rýchlejším tempom ako minulý rok. Niektoré objemy dokonca expedovalo do Izraela, ktorý často nakupuje z Ukrajiny, uviedla spoločnosť AgFlow.

Hlavný konkurent padol

Rusko okrem toho účinne odsunulo na vedľajšiu koľaj svojho kľúčového konkurenta, tvrdí Hugo Boudet, analytik AgFlow, pričom poznamenal, že medzi 1. aprílom a 23. májom Rusi v porovnaní s minulým rokom výrazne zvýšili svoje dodávky obilia do viacerých krajín vrátane Turecka a Iránu.

„Ukrajina bola hlavným konkurentom," vysvetlil. „Rusko má v tejto oblasti veľkú výhodu, pretože je tu menšia konkurencia.“

Podľa Boudeta produkcia plodín na Blízkom východe a v severnej Afrike tento rok upadá. „Veľa ľudí hovorí o zákaze ruského tovaru, ale faktom je, že tieto dovážajúce krajiny nepodnikli žiadne priame kroky proti poľnohospodárskemu tovaru z Ruska," dodal analytik.

Vyhliadky

Súčasné trendy budú v dohľadnej budúcnosti pravdepodobne pretrvávať. Na Ukrajine farmári na ďalšiu sezónu sadili pod hrozbou bômb a dokonca odpratávali mŕtve telá zo svojich pozemkov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj okrem toho obvinil Rusko z krádeže obilia v okupovaných oblastiach.

Očakáva sa, že Rusko zožne v novej sezóne vďaka dobrému počasiu rekordnú úrodu. Naproti tomu iní veľkí dodávatelia pšenice z USA do západnej Európy zažívajú suchá, ktoré ohrozujú ich úrodu. Rusko od začiatku vojny - po tom, čo bol ukrajinský vývoz po mori prerušený - dominuje aj v dodávkach slnečnicového oleja, dodal Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Loď
Neprehliadnite

Rusi nám kradnú obilie! Tvrdí ukrajinský prezident. Naložené lode už opustili prístav