Štvrtého októbra 1957 socialistický svet jasal. Sovietsky zväz vypustil do vesmíru prvú umelú družicu Sputnik 1. Propaganda oplývala ódami nad vyspelosťou socialistického sveta.

O vyše 30 rokov neskôr sa ukázalo, že výdobytky socializmus sú omnoho skromnejšie, ako sa tvrdilo. No veľkosť úspechu zanechala na dušiach mnohých Rusov pocit, že ich krajina dokáže byť globálnym technologickým lídrom.

Nový Sputnik 5

„Dnes ráno, po prvýkrát na celom svete, bola zaregistrovaná vakcína proti koronavírusu,“ oznámil v televíznom prenose ruský prezident Vladimír Putin.

Nebude náhoda, že ruská vakcína sa volá Sputnik V. Moskva už dlhšie avizovala snahy stať sa globálnym lídrom vo výskume a výrobe vakcíny proti Covid-19.

Vakcína proti Covid-19
Neprehliadnite

Ani vakcína proti koronavírusu nemusí pomôcť. Tretina ľudí očkovanie odmieta

Vakcínu vytvoril štátny Gamalejov inštitút za podpory ruského investičného fondu v rekordne krátkom čase. Vakcína sa totižto začala testovať na ľuďoch iba pred dvomi mesiacmi.

„Viem, že bude fungovať efektívne a vytvorí stabilnú imunitu,“ povedal ruský prezident. „Opakujem, vakcína prešla všetkými potrebnými testami,“ dodal. Na potvrdenie dôveryhodnosti priznal, že sa ňou dala zaočkovať jedna z jeho dcér.

Ruská ľahkomyseľnosť

Kým sa Rusko hrdí vakcínou, ktorou bude už čoskoro možné očkovať nielen zdravotnícky personál, ale aj bežné obyvateľstvo, vedecký svet je zdesený.

Rusko nielenže neposkytlo žiadne údaje o efektivite očkovacej látky, ale tretie kľúčové štádium klinického skúšania sa ešte ani nemuselo začať.

Kým globálne farmaceutické spoločnosti dôsledne skúšajú látku na tisícoch dobrovoľníkov, Rusko je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ešte len v prvej fáze klinického skúšania.

V Berlíne protestujú proti koronavírusovým nariadeniam
Neprehliadnite

Ľudia stratili trpezlivosť a ostražitosť. Pandémia sa vzmáha napriek letným horúčavám

Vláda v Moskve nechá očkovať desiatky, možno stovky tisíc ľudí pred tým, ako sa bude dať vôbec vedecky zhodnotiť, do akej miery je látka účinná a aké vedľajšie prejavy vyvoláva. Vedci po celom svete zhodne hovoria o obrovskej ľahkovážnosti ruskej strany.

Vabank Putina

Rusko hrá vabank. Gamalejov inštitút je skúsené pracovisko, ktoré dokázalo vytvoriť vakcíny proti ebole aj mersu. Nová vakcína je postavená na podobnom modeli, a tak má šancu na úspech. Ten však zďaleka nie je zaručený.

Jedným z dôvodov unáhleného spustenia vakcíny môžu byť domáce, ale aj zahraničné politické problémy. Aktuálna situácia v Bielorusku je pripomenutím V. Putinovi, že žiadny diktátor si nemusí užívať podporu verejnosti naveky.

Ekonomická situácia v krajine je katastrofálna a podpora ruského prezidenta je najnižšia za dekády. Ohlásenie novej účinnej vakcíny je spôsob, ako pomocou masívnej propagandy podporiť svoju slabnúcu pozíciu.

Americká korektnosť

Americká strana ukazuje, ako by mal vyzerať seriózny prístup k očkovaniu. Anthony Fauci je hlavný pandemický poradca amerického prezidenta. V utorok oznámil, že je vysoko optimistické očakávať schválenie vakcíny ešte v novembri, ako tvrdí prezident. A to sú americké farmakologické spoločnosti mesiace vývoja pred Ruskom.

Podľa A. Fauciho bežní Američania nedostanú vakcínu skôr ako na jar alebo v lete budúceho roka. Jedným z dôvodov je nedostatok dát o bezpečnosti a efektivite očkovania, ktorých zbieranie a vyhodnocovanie bude trvať minimálne mesiace aj po skončení tretej fázy klinického skúšania.

V Spojených štátoch tak dostane vakcínu v tomto roku, samozrejme, iba v prípade pozitívnych výsledkov, len úzka skupina ľudí ako vojaci a zdravotníci. Vakcína pre širokú populáciu bude musieť prejsť dôsledným schvaľovacím procesom.

Rôzne svety

Príklad s vakcínou proti Covid-19 je ďalšou ukážkou, ako odlišný je svet Ruska a Západu.