Rusko v piatok vyhlásilo, že západné krajiny zákazom letov nad Bieloruskom ohrozujú bezpečnosť cestujúcich, informovala agentúra AFP. „To, čo Západ urobil zavedením zákazu letov cez bieloruský vzdušný priestor, a to z politických dôvodov, je úplne nezodpovedné a ohrozuje to bezpečnosť cestujúcich,“ napísala na Facebooku hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Európska únia sa už v pondelok na summite dohodla, že zakáže lety bieloruských aerolínií do EÚ, a vyzvala letecké spoločnosti so sídlom v Únii, aby nelietali cez bieloruský vzdušný priestor.

EBE 35 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden informuje o vakcinačnom programe proti ochoreniu COVID-19 v Bielom dome vo Washingtone 4. mája 2021. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks about the COVID-19 vaccination program, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, May 4, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Biden odsúdil Bielorusko za nútené pristátie lietadla a podporil sankcie EÚ

Dôvodom je to, že bieloruské úrady donútili 23. mája na letisku v Minsku pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu, pričom ho sprevádzala stíhačka MiG. Následne zadržali dvoch cestujúcich lietadla: 26-ročného Ramana Prataseviča, bieloruského novinára žijúceho v exile v Poľsku, a jeho 23-ročnú ruskú priateľku Sofiu Sapegovú, študujúcu vo Vilniuse.

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO), spadajúca pod OSN, vo štvrtok oznámila, že vyšetrí Bieloruskom vynútený odklon komerčného letu a následné zadržanie Prataseviča.