Rusko odmieta rastúci medzinárodný tlak, aby povolilo inšpektorom z OSN okamžitý prístup do najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. Mnoho odborníkov sa totiž obáva katastrofy spojenej s ostreľovaním územia, na ktorom sa elektráreň nachádza, píše agentúra Bloomberg.

Dokonca aj Medzinárodná agentúra OSN pre atómovú energiu (MAAE) varovala pred „skutočným“ rizikom jadrovej katastrofy v Záporožskej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny.

Ruské sily sa elektrárne zmocnili v marci, no aj napriek tomu ju naďalej prevádzkujú ukrajinskí pracovníci. Vinu za ostreľovanie sa snažia na toho druhého hodiť obe strany konfliktu, t. j. Rusko aj Ukrajina.

Bez záruk to nepôjde

Stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni Michail Uľjanov v piatok informoval, že misia do Záporožskej elektrárne pod vedením šéfa MAAE Rafaela Grossiho sa nemôže uskutočniť skôr ako koncom augusta alebo začiatkom septembra.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok povedal Bezpečnostnej rade OSN, že ak Ukrajina neposkytne medzinárodnému personálu bezpečnostné záruky, tak nedôjde k žiadnej návšteve priestorov.

Jediným spôsobom, ako odstrániť jadrové riziko je vrátiť elektráreň do rúk vlády v Kyjeve, reagoval veľvyslanec Ukrajiny pri OSN Serhij Kyslycia.

Zneužíva ju ako štít

Čína, ktorá väčšinu času drží s Moskvou, sa podľa agentúry tento raz netypicky pridala na stranu Spojených štátov a vyzvala v rámci Bezpečnostnej rady k tomu, aby mohli externí inšpektori bez zbytočného zdržiavania vstúpiť do elektrárne.

Rusko odmietlo výzvu generálneho tajomníka OSN, aby z elektrárne stiahlo svoje ozbrojené sily.

MAAE sa už štyri mesiace neúspešne snaží získať povolenie o návštevu priestorov. Podľa Grossiho je situácia v Záporožskej elektrárni „veľmi znepokojivá“. Rusko podľa svojich slovo nemalo ďaleko k tomu, aby misii návštevu v júni povolilo, no OSN ju vraj z bezpečnostných dôvodov odvolalo.

Spojené kráľovstvo obvinilo ruskú armádu z toho, že zneužíva „chránený štatút“ elektrárne k tomu, aby z nej mohla podnikať útoky na priľahlé oblasti bez toho, aby sa obávala odvetnej paľby, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Kyjev - Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva 3. júna 2022. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že má vieru vo víťazstvo svojej krajiny a porážku ruskej agresie, ktorá trvá už 100 dní. Uviedla to v sobotu 4. júna agentúra DPA.
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzval celý svet, aby prinútil Rusov opustiť Záporožskú elektráreň