Moskva dnes varovala Litvu a EÚ pred možnými tvrdými opatreniami, ak nebude umožnené obnovenie prepravy niektorého tovaru medzi Kaliningradskou oblasťou, ktorá je ruskou exklávou pri Baltskom mori, a zvyškom Ruska. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že o tranzite do Kaliningradskej oblasti s Litvou a EÚ rokuje. Moskva podľa neho bola uistená, že otázka bude vyriešená v najbližšej budúcnosti.

„Ak sa situácia nestabilizuje v najbližších dňoch, Rusko prijme tvrdé opatrenia voči Litve a Európskej únii," uviedla vo vyhlásení hovorkyňa ruského ministerstva Marija Zacharovová. „Riešenie záležitosti trvá príliš dlho," dodala.

Litva minulý mesiac zakázala cez svoje územie do Kaliningradskej oblasti a z nej prepravovať tovar, na ktorý sa vzťahujú protiruské sankcie. Rusko už skôr varovalo, že podnikne odvetné opatrenia. Na konci júna sa objavili z diplomatických kruhov informácie, že predstavitelia EÚ smerujú ku kompromisnej dohode s Litvou s cieľom zmierniť spor s Moskvou.

Kaliningradská oblasť, vkliesnená medzi Poľsko a Litvu, dostáva dodávky tovaru z Ruska po železnici a po ceste cez litovské územie. Dvadsaťsedmička zaviedla niekoľko balíkov sankčných opatrení proti Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu z 24. februára.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Brusel - Vlajky Európskej únie (EÚ) sú  spustené na pol žrde v sídle Európskej únie v Bruseli na pamiatku zosnulého predsedu EP Davida Sassoliho, ktorý zomrel vo veku 65 rokov v utorok skoro ráno 11. januára 2022. FOTO TASR/AP

European Union flags flap in the wind at half-staff, in honour of European Parliament President David Sassoli, at EU headquarters in Brussels, Tuesday, Jan. 11, 2022. David Sassoli, the Italian journalist who worked his way up in politics and became president of the
Neprehliadnite

Nemecko by zrušením sankcií pre Kaliningrad porušilo právne predpisy EÚ