„Stovky zahraničných žoldnierov na Ukrajine boli krátko po svojom príchode na výcvik zlikvidované ruskými presnými zbraňami dlhého doletu," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany.

„Väčšina žoldnierov bola zničená v bojových oblastiach, pretože mali nízku úroveň výcviku a nedostatok skutočných bojových skúseností," dodalo ministerstvo v Moskve.

Ruská armáda tiež informovala, že sa jej podarilo zastaviť príchod zahraničných žoldnierov na Ukrajinu a ich súčasný počet v tejto prozápadnej krajine odhadla na približne 3500.

Príchod týchto bojovníkov sa „v podstate zastavil začiatkom mája a ich celkový počet sa zmenšil takmer o polovicu, zo 6600 na 3500 ľudí", dodalo ruské ministerstvo obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin poslal 24. februára vojakov na Ukrajinu, aby túto prozápadnú krajinu „demilitarizovali" a "denacifikovali".

Jeden z európskych predstaviteľov v apríli povedal, že na Ukrajine bojuje popri ruských silách aj okolo 20.000 žoldnierov z ruskej súkromnej polovojenskej spoločnosti Vagnerova skupina, ako aj zo Sýrie a z Líbye.

Vagnerova skupina (v zahraničí známa pod označením Wagner Group) je fakticky súkromná armáda, ktorá podľa Západu bojuje za záujmy Kremľa v rôznych konfliktných zónach vo svete vrátane Ukrajiny.

„Vagnerova skupina je ruskou súkromnou vojenskou spoločnosťou využívanou na destabilizáciu bezpečnosti v Európe a jej susedstve, a to predovšetkým v Afrike," povedal jeden európsky diplomat vlani v decembri, keď ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie sa v Bruseli jednohlasne dohodli na uvalení sankcií na túto ruskú organizáciu.

Jednotky Vagnerovej skupiny údajne slúžia ruským súkromným a štátnym záujmom nielen na Ukrajine, ale aj v Sýrii a v Líbyi. Táto firma svoje služby ponúkla i miestnym predstaviteľom v subsaharskej Afrike vrátane bývalej francúzskej kolónie Mali a v Stredoafrickej republike, všíma si AFP.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka sa na Ukrajine stretla s V. Zelenským a vystúpila v parlamente.
Neprehliadnite

Prezidentka tvrdí, že ruský režim vedie vojnu proti hodnotám a Ukrajine treba ďalej pomáhať