Ruská tajná služba FSB uviedla, že prekazila pokus Ukrajiny o sabotáž „na plynovode South Stream“, ktorý podľa jej oznámenia privádza ruský plyn do Turecka a Európy. Informovala o tom dnes agentúra Interfax. Tvrdenie nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov, ukrajinskí predstavitelia sa k záležitosti nevyjadrili.

Agentúra Reuters v tejto súvislosti upozornila, že projekt plynovodu South Stream, ktorý mal prepravovať ruský plyn cez Čierne more do Bulharska, nebol nikdy realizovaný a bol zrušený v prospech projektu nazvaného TurkStream, ktorý vedie z Ruska do európskej časti Turecka.

„Vďaka súboru vyšetrovacích opatrení sa podarilo zabrániť pokusu ukrajinských špeciálnych služieb o sabotáž a teroristický čin na plynovode South Stream, ktorý dodáva energetické zdroje do Turecka a Európy,“ citoval Interfax z vyhlásenia FSB.

Ruský prezident Vladimir Putin už v októbri pri stretnutí so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v Astane uvádzal, že sa odohral pokus výbuchom poškodiť plynovod TurkStream, pripomenula agentúra Interfax.

Podľa dnešného vyjadrenia ruskej kontrarozviedky boli v súvislosti s prípadom zatknutí dvaja ruskí občania, ktorí sa podieľali na príprave útoku. Zhabaná bola údajne tiež plastická trhavina a magnetické míny. Výbuch sa mal podľa FSB uskutočniť vo Volgogradskej oblasti, ktorá sa nachádza na juhu európskeho Ruska pri hranici s Kazachstanom.

Ďalšie dôležité správy

KK16 archív -  Na leteckej snímke z 28. septembra 2022 poskytnutej švédskou pobrežnou strážou únik plynu z plynovodu Nord Stream 2.  Švédski vyšetrovatelia našli na mieste, kde bolo poškodené potrubie plynovodov Nord Stream, stopy výbušnín, čo potvrdzuje, že išlo a sabotáž. Oznámila to v piatok 18. novembra 2022 švédska prokuratúra. FOTO TASR/AP
FILE - In this picture provided by Swedish Coast Guard, a release from Nord Stream 2 is seen, Sept. 28, 2022.  The U.N. Environment Programme said Frida
Neprehliadnite

Švédski vyšetrovatelia našli pri plynovodoch Nord Stream stopy výbušnín, išlo o sabotáž