Rusko v roku 2021 „odhodlane" bránilo svoje záujmy, povedal v piatok prezident Vladimir Putin vo svojom televíznom príhovore pri príležitosti príchodu nového roka.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že v Rusku došlo počas tohto roka k bezprecedentným represáliám voči opozícii a zároveň sa vyhrotilo aj napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Západom.

Bránime len národné záujmy

„Odhodlane a dôsledne sme bránili naše národné záujmy, bezpečnosť krajiny a našich občanov," povedal Putin v novoročnom prejave, ktorý odvysielali ako prvé televízne stanice na Kamčatke na ruskom Ďalekom východe už o 13.00 SEČ, teda o polnoci miestneho času.

KK1 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí v príhovore na zasadnutí kolégia ruského ministerstva obrany 21. decembra 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin označil rozširovanie NATO na východ za
Neprehliadnite

Putin pohrozil Západu vojenskou reakciou, ak sa NATO priblíži k hraniciam Ruska

Šéf Kremľa, ktorý je pri moci od roku 1999, tiež vyjadril podporu všetkým obyvateľom Ruskej federácie, ktorým počas končiaceho sa roka zomrel na covid niekto z príbuzných.

71-tisíc mŕtvych za november

„Táto zákerná choroba si vyžiadala desaťtisíce obetí," pripomenul Putin. „Chcem vyjadriť úprimnú podporu každému, kto stratil príbuzných, blízkych, priateľov," dodal.

Ruský štatistický úrad Rosstat vo štvrtok oznámil, že počas novembra zomrelo v krajine na covid viac ako 71-tisíc ľudí, čo je doteraz najvyšší počet úmrtí zaznamenaný v Rusku v priebehu jedného mesiaca.

„Hlavným cieľom" ruskej vlády do budúcnosti je „zvýšiť blahobyt a kvalitu života ľudí," povedal Putin v príhovore.

Turbulentný rok

Kremeľ tento rok tvrdo zasiahol proti organizáciám a jednotlivcom, ktorí kritizujú Putinov režim, počnúc februárovým uväznením jeho najväčšieho kritika Alexeja Navaľného, analyzuje AFP.

Napätie medzi Západom a Ruskom sa navyše koncom tohto roka vyhrotilo na bezprecedentnú úroveň pre vojenské manévre na rusko-ukrajinských hraniciach. Putin o celej situácii telefonicky hovoril v noci na piatok s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Rusko oslavuje Nový rok postupne v 11 časových pásmach, počnúc Kamčatkou a končiac Kaliningradskou exklávou hraničiacou s Litvou a Poľskom.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Biden opäť varoval Putina pred útokom na Ukrajinu, črtá sa však aj diplomatické riešenie krízy