Obchodná loď Sparta II, na ktorú sa vzťahujú sankcie USA, prešla koncom minulého mesiaca na svojej ceste zo Sýrie do Ruska Bosporskou úžinou. Podľa predstaviteľov európskych spravodajských služieb prepravovala táto loď na svojej palube vojenské vozidlá, ktoré majú pomôcť ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vo vojne na Ukrajine, píše agentúra Bloomberg.

Celá situácia podčiarkuje snahy Kremľa o získanie nových zdrojov pre jeho vojenské ťaženie u našich východných susedov. To už trvá šesť mesiacov.

Rusko si vybavenie musí zháňať samo

Zatiaľ čo Ukrajina obdržala od Ameriky a Európy zbrane v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, Rusko sa musí spoliehať iba na svoje vlastné zdroje. USA odhadujú, že vo vojne už došlo k zraneniu či zabitiu desiatok tisícov ruských vojakov a zničeniu tisícov obrnených vozidiel.

Vláda USA verí, že Rusko využíva obchodné plavidlá na presun nákladu do Čierneho mora. Zdá sa, že v tomto sa jej domnienka zhoduje s názorom európskych spravodajských služieb.

Sparta II takmer určite priviezla vojenské vozidlá zo sýrskeho prístavu Tartus, ktorý využíva Rusko. Dokazujú to vraj satelitné snímky zo 17 až 25 júla.

Obzerá sa po nových zdrojoch

Niektoré indície naznačujú, že Kremeľ sa začal obzerať po dodatočných zdrojoch aj v iných častiach sveta, myslí si Bloomberg.

V posledných týždňoch vzrástlo napätie medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktoré sa sporia o Náhorný Karabach. Rusko odmietlo správy o tom, že by znížilo počet svojich mierových síl v regióne o 2 000 vojakov, aby ich mohlo presunúť na Ukrajinu.

V marci Spojené štáty informovali, že Rusko na Ukrajinu poslalo niektorých svojich vojakov z odtrhnutého gruzínskeho regiónu Južné Osetsko. Od začiatku vojny v roku 2008 tam Moskva sústredila tisíce svojich vojakov.

Rusko dokonca oslovilo aj Irán, pretože má v záujme kúpiť od neho ozbrojené drony. Podľa riaditeľa CIA Williama Burnsa ide o dôkaz nedostatočnej činnosti ruského obranného priemyslu.

Ďalším nepravdepodobným zdrojom nového delostrelectva sa môže stať Severná Kórea, keďže jej systémy sú kvalitatívne na celkom slušnej úrovni. Krajina dokonca minulý mesiac uznala nezávislosť Kremľom kontrolovaných oblastí Doneck a Luhansk na východe Ukrajiny.

Podľa ruského vojenského experta pôsobiaceho na Moskovskej ekonomickej vysokej škole by národy nemali podceňovať zdroje Ruska. Dodal, že dovoz zbraní by pre Rusko nemusel byť márnou záležitosťou, keďže Severná Kórea disponuje raketometmi s dlhým dostrelom, ktoré sú „oveľa silnejšie než tie, ktoré ma Rusko“.

Ďalšie dôležité správy