Rusko sa snaží vzbudiť zdanie, že údery na vojenské zariadenia na ukrajinskom Rusmi anektovanom Kryme sú teroristické činy. Snaží sa tým odvrátiť pozornosť od porušovania medzinárodného práva Moskvou a podkopať výzvy na označenie Ruska za štát podporujúci terorizmus, uviedol vo svojom pravidelnom hodnotení vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

„Ruskí predstavitelia budú pravdepodobne stále častejšie spájať útoky ukrajinských partizánov na okupované územia s operáciami vykonávanými organizáciami spojenými s islamistickým extrémizmom v snahe odcudziť ukrajinské partizánske hnutie medzinárodnému spoločenstvu,“ píše ISW.

ISW: Útoky sú legálne

Útoky proti legitímnym ruským vojenským sú podľa ISW legálne a nič nenaznačuje tomu, že by útoky na Ukrajine viedli islamistickí extrémisti.

Ruské jednotky sa neúspešne pokúsili postúpiť na hraniciach Charkovskej a Doneckej oblasti, ich snahu komplikuje náročný lesnatý terén. Ruské sily dosiahli obmedzené úspechy severozápadne od mesta Doneck a v blízkosti administratívnej hranice Záporožskej a Doneckej oblasti, píše ISW.

Ďalšie dôležité správy

Krymský most.
Neprehliadnite

Zelenského poradca opäť vyzval na zničenie Krymského mosta