Rusko sa v júni zrejme ocitne v deflácii, povedal ruský minister hospodárstva Maxim Rešetnikov. Spotrebitelia majú tendenciu šetriť a nechcú míňať, dopyt je teraz veľmi nízky. Krajina tiež musí zvýšiť dovoz, problém pre ňu teraz predstavuje najmä príliš silný rubeľ, dodal minister.

Firmy budú musieť znížiť výrobu

„Ak rubeľ zostane na súčasných úrovniach aj v ďalších mesiacoch, firmy budú musieť znížiť výrobu," povedal podľa agentúry Reuters minister na konferencii. Vláda podľa neho zaznamenala známky deflačnej špirály, ekonomika má nadmerné zásoby devíz a práve kurz rubľa bude pre hospodársku politiku rozhodujúci.

Rubeľ sa po invázii ruských vojsk na Ukrajinu prudko oslabil, dolár tak voči nemu vystúpil z pôvodných zhruba 75 až nad 150 rubľov. Na konci mája sa ale vrátil pod 100 rubľov, v súčasnosti sa pohybuje tesne nad 50 rubľami. Ruská mena je tak voči doláru najsilnejšia od mája 2015. Kurz však neodráža skutočnú ponuku a dopyt, pretože Kremeľ po invázii zaviedol obmedzenie pohybu kapitálu.

Rusko by malo obmedziť pokračujúci rast rubľa

Minister financií Anton Siluanov povedal, že Rusko by mohlo znížiť časť štátnych výdavkov a ušetrené peniaze použiť na intervencie na devízovom trhu. To by bola jedna z možností, ako obmedziť pokračujúci rast kurzu rubľa, ktorý predražuje dovoz.

Moskva sa snaží všemožne zmierniť dopady bezprecedentných západných sankcií, ktoré voči nej za februárové napadnutie Ukrajiny zaviedli západné krajiny. Problémy pociťuje najmä finančný sektor, Moskva kvôli tomu napríklad nebola schopná zahraničným investorom riadne doručiť platbu úrokov pri dvoch emisiách eurobondov, čo bol dôvod, prečo sa ocitla v platobnej neschopnosti pri záväzkoch voči zahraničiu.

Toxický devízový trh 

Siluanov povedal, že ministerstvo financií navrhne, aby exportne orientované ruské firmy mohli dostávať peniaze od nerezidentov aj v hotovosti. Devízový trh označil za toxický a povedal, že vláda zvažuje nákup devízových prostriedkov od krajín, ktoré považuje za spriatelené. Intervencie na devízových trhoch, či už ich bude vykonávať centrálna banka alebo ministerstvo financií, potom označil za jediný spôsob, ako ovplyvniť kurz rubľa.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia 7. februára 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, left, listens to French President Emmanuel Macron during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Monday, Feb. 7, 2022. Macron traveled to Moscow in a bid to help defuse tensions amid a Russian troop buildup near Ukraine that fueled fears of an invasion. (Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Silný rubeľ nie je dôkazom neúčinných sankcií. Rusi sú „len“ oveľa tvrdší súper, ako sa čakalo