Globálna finančná kríza, spomalenie hlavných svetových ekonomík a s tým spojený prudký prepad cien ropy ohrozujú ruskú ekonomiku a rozpočet, ktorý je závislý od exportu energetických komodít.

Podľa agentúry Bloomberg by museli tohtoročné priemerné ceny ropy dosahovať úroveň sedemdesiatich dolárov za barel, aby mohlo Rusko dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Momentálne sa cena ropy pohybuje na úrovni okolo štyridsiatich dolárov za barel.

Ruská centrálna banka sa snaží dostať situáciu pod kontrolu postupným znehodnocovaním rubľa. Od novembra minulého roka pristúpila banka k devalvácii už štrnásťkrát. „Ropný šok predstavuje dodatočnú záťaž bežného účtu platobnej bilancie a to vyvoláva nevyhnutnosť rebalansovania meny,“ cituje Bloomberg šéfa pre menové stratégie Commerzbank Ulricha Leuchtmanna.

V čase finančnej krízy sa čoraz viac Rusov a ruských firiem obzerá po iných menách a ruble hromadne vymieňajú za doláre či eurá. Predovšetkým firmy potrebujú miliardy dolárov na uhradenie dlhov. Podľa informácií banky Societe Generale musia tento rok splatiť úvery za osemdesiat miliárd dolárov.

V snahe zabrániť národohospodárskym škodám v dôsledku finančnej krízy ruská vláda minulý rok schválila podporný program v hodnote 200 miliárd dolárov. No, ako upozorňuje internetové vydanie magazínu Forbes, jeho realizácia je pomalá. „Veľa vecí sa implementuje neospravedlniteľne pomaly,“ cituje agentúra Itar-Tass ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva.

Vláde sa podarilo doteraz uplatniť menej ako tretinu navrhovaných opatrení. Analytici varujú, že zhoršujúca sa ekonomická situácia môže prerásť do sociálnych nepokojov. Decembrová miera nezamestnanosti dosiahla 6,6 percenta, bez práce je päť miliónov Rusov a podľa odhadov analytikov sa ich počet bude ďalej zvyšovať.

Bloomberg upozorňuje, že od augusta minulého roka Rusko minulo viac ako štvrtinu – 160 miliárd dolárov – devízových rezerv. Časť z toho použila centrálna banka na stabilizáciu rubľa. V rovnakom čase stiahli zahraniční investori z Ruska ďalších 200 miliárd dolárov. Analytici upozorňujú, že aktuálny plynový spor s Ukrajinou Rusku na dôveryhodnosti nepridá.

Investori by sa mohli naďalej sťahovať z trhu. Okrem toho, po ostatnej lekcii z obchodných vzťahov s Ruskom sa bude viac európskych krajín intenzívnejšie obzerať po diverzifikačných možnostiach. Dopyt po ruskom plyne či po rope sa tak môže zo strednodobého a z dlhodobého hľadiska znižovať, čo bude ďalej tlačiť na ekonomiku krajiny.

Rusko: Škrt cez ropný rozpočet