Kremeľ podľa tlačovej agentúry Reuters plánuje umiestniť bombardéry na krymskej leteckej základni Gvardejskoje. „Prítomnosť amerického protiraketového systému bola pre nás veľkou výzvou. Teraz sa však rovnováha síl v danom regióne drasticky zmení,“ uviedol V. Bondarev, ktorého citujú miestne médiá.

Člen hornej komory ruského parlamentu ďalej vysvetlil, že v čase, keď bol Krym súčasťou Ukrajiny, hrozilo „uzamknutie“ ruskej flotily v Čiernom mori. Podľa jeho slov Rusko roky platilo Ukrajine za umiestnenie flotily na Kryme približne sto miliónov dolárov ročne, pričom mu „hrozilo vydieranie nepredĺžením dohody“.

„Ak by nedošlo k promptnému navráteniu Krymu a Sevastopolu pod správu Ruskej federácie, tieto územia by sa dostali pod kontrolu Spojených štátov, ktoré by sa zmocnili tamojších zbraňových systémov. V prípade vojny by tak mohli naše lode ľahko čeliť prekážkam, napríklad zamínovaním Bosporského prielivu,“ dodal V. Bondarev.

Tento scenár je podľa neho už teraz vylúčený, keďže ruský raketový systém Iskander kontroluje celé čiernomorské pobrežie vrátane Bosporu. Rusko anektovalo Krym od Ukrajiny v roku 2014.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pri príležitosti piateho výročia pripojenia navštívil tento polostrov a zúčastnil na slávnostnom akte, ktorým boli do prevádzky spustené tri nové elektrárne. Vlani uviedli do prevádzky aj most cez Kerčský prieliv, ktorý spája Krym s ruskou pevninou.

Anexia Krymského polostrova vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny pred viac ako 20 rokmi a zvýšenie napätia medzi Moskvou a novou vládou v Kyjeve.