Rusko v stredu obvinilo Washington z pokusu o podnietenie revolúcie v Bielorusku, kam medzičasom vycestoval ruský minister obrany Sergej Šojgu rokovať o vojenských vzťahoch, informovala agentúra Reuters.

,,V podstate hovoríme o úboho maskovanom pokuse o zorganizovanie ďalšej 'farebnej revolúcie' a protiústavného prevratu, ktorého ciele a zámery nemajú nič spoločné s bieloruskými občanmi," uviedol podľa agentúry RIA riaditeľ Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie (SVR) Sergej Naryškin.

WA 16 Minsk - Bieloruskí podporovatelia opozície počas
Neprehliadnite

Rusko je na strane Lukašenka. Do Minska už pricestovala ruská vojenská delegácia

Naryškin podľa Reuters obvinil Spojené štáty z financovania bieloruských protivládnych blogerov, z trénovania aktivistov prostredníctvom mimovládnych organizácií, ako aj z podpory iných osôb vrátane opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej. ,,Podľa informácií SVR zohráva USA v Bielorusku kľúčovú rolu," povedal Naryškin. Podľa agentúry Reuters ide o doposiaľ najsilnejšiu rétoriku zo strany Ruska v súvislosti s bieloruskými protestmi.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil USA zo spolčovania sa s Poľskom, Litvou, Českom a Ukrajinou, aby tak spoločne útočili na jeho vládu. ,,Taktiky organizátorov (protestov) boli postavené na klasickej americkej učebnici o farebnej revolúcii," povedal Lukašenko.

WA 43 Minsk - Maryja Kalesnikavová, jedna z hlavných predstaviteliek opozície a spolupracovníčka hlavnej opozičnej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej zdraví demonštrantov pred továrňou na výrobu ťahačov MZKT v bieloruskom hlavnom meste Minsk v pondelok 17. augusta 2020.  Opoziční demonštranti pred závodom MZKT, ktorý v pondelok navštívil prezident Alexandr Lukašenko, mávali červeno-bielou - niekdajšou štátnou - vlajkou, aká sa teraz používa na vyjadrenie odporu voči súčasnému režimu
Neprehliadnite

Bieloruskú opozičnú političku Kalesnikavovú obvinili z výziev na uzurpáciu moci

Lukašenko v rozhovore s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom počas rokovania v Minsku uviedol, že svojho ruského náprotivka Vladimira Putina požiadal o dodávku zbraní. Nešpecifikoval však, o aké zbrane ide.

Rusko sa v bieloruskej kríze postavilo na stranu Lukašenka, zatiaľ čo Západ označil výsledky volieb za sfalšované a odsúdil tvrdé zákroky voči demonštrantom. Putin koncom augusta oznámil, že Rusko na Lukašenkovu žiadosť vytvorilo záložnú policajnú jednotku, ktorá by mala byť nasadená v prípade, ak by sa situácia počas demonštrácií v Bielorusku vymkla spod kontroly.