Volodymyr Zelenskyj v noci na piatok vo svojom pravidelnom príhovore informoval o tom, že je Hadí ostrov „opäť slobodný“.

Je to symbolické víťazstvo

Okrem toho ukrajinský prezident s nádejou vyhlásil, že Rusov krok za krokom vyženú z ich mora, zeme aj neba. Rusko uviedlo, že sa z Hadieho ostrova rozhodlo stiahnuť aby tak prejavilo „gesto dobrej vôle". Ním údajne chceli dokázať, že Moskva nebráni pokusom OSN o otvorenie humanitárneho koridoru umožňujúceho prepravu obilia z Ukrajiny.

K aktuálnej situácii na Ukrajine sa na sociálnej sieti vyjadril aj slovenský veľvyslanec v Londýne Róbert Ondrejcsák. „Je to symbolické víťazstvo, so silným emocionálnym nábojom. Pamätáte si ešte na ukrajinského vojaka, ktorý pred obsadením ostrova poslal ruský krížnik Moskva, hm, niekam? No, tak odvtedy Ukrajinci potopili aj krížnik a dnes vyhnali aj Rusov,“ poznamenal Ondrejcsák.

Taktiež pripomenul, že Rusi tam za 4 mesiace stratili 10 lodí, 8 protilietadlových systémov a približne 40 vojakov. Diplomat však zdôrazňuje aj to, že Rusi stratili dôležitý oporný bod v západnej časti Čierneho mora.

„Odesa si môže ešte viac vydýchnuť a určite to nie je jedno napríklad ani Rumunom, keďže sa ostrov nachádza v blízkosti ich územia,“ konštatuje slovenský veľvyslanec v Londýne.

Rusko sa priam epicky prerátalo

Ondrejcsák okomentoval aj ďalšiu významnú udalosť, a teda naštartovanie procesu pristúpenia Švédska a Fínska do NATO.

„Neskutočne dobrá správa pre celú alianciu, budeme mať ďalších silných spojencov. A pre obranu Pobaltia priam existenčne dôležité rozhodnutie. Žijeme zaujímavé časy,“ podotýka.

Samit NATO v Madride podľa jeho slov potvrdil historickú transformáciu Aliancie, v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine. Vníma to ako posilnenie spojeneckej prítomnosti v našom regióne. Podľa neho ide o najhlbšiu zmenu za posledných 30 rokov.

„Najdôležitejšie je, že sme vďaka tomu v bezpečí. Rusko sa prerátalo, povedal by som, priam epicky... Nie často sa stáva, že začnete vojnu a dosiahnete pravý opak všetkého, čo ste pôvodne chceli,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruský vojak v ukrajinskom meste Enerhodar 1. mája 2022.
Neprehliadnite

Vojna na Ukrajine je v kritickom bode, krajina môže zažiť novú realitu, tvrdí Richard Dannatt