Rusko presmerovalo internetovú prevádzku v okupovanej ukrajinskej Chersonskej oblasti na ruskú komunikačnú infraštruktúru. Uviedla to mimovládna organizácia NetBlocks, ktorá sa zaoberá sledovaním prevádzky na internete. Cieľom kroku je zrejme upevniť kontrolu Moskvy nad touto juhukrajinskou oblasťou, o ktorej Rusko tvrdí, že ju má plne pod kontrolou, píše agentúra Reuters.

Výpadok internetu

Organizácia NetBlocks, ktorá sídli v Londýne, uviedla, že v sobotu v Chersonskej oblasti zaznamenala takmer úplný výpadok internetu, ktorý postihol rôznych ukrajinských poskytovateľov. Pripojenie bolo obnovené po niekoľkých hodinách, ale rôzne ukazovatele naznačovali, že internetová prevádzka v Chersonskej oblasti ide už cez Rusko.

„Pripojenie k sieti bolo smerované cez ruský internet namiesto ukrajinskej telekomunikačnej infraštruktúry, a preto teraz pravdepodobne podlieha ruským internetovým predpisom, dohľadu a cenzúre," napísal NetBlocks na svojom webe.

Kontrola Chersonu

Britské ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že Rusko sa usiluje o dlhodobú politickú a ekonomickú kontrolu nad Chersonskou oblasťou. Poukázalo pritom na vyhlásenie proruskej správy o tom, že návrat pod ukrajinskú kontrolu je 'nemožný', a že v oblasti bude ukrajinská hrivna nahradená ruským rubľom.

Podpredseda vojensko-civilnej správy regiónu Kirill Stremousov ruskej agentúre RIA Novosti vo štvrtok povedal, že Chersonská oblasť začne od 1. mája ako svoju menu používať ruský rubeľ. Prechodné obdobie podľa neho bude trvať nanajvýš štyri mesiace, potom tu ukrajinské hrivny prestanú platiť.

Podľa Kyjeva chce Rusko v Chersone usporiadať referendum o vzniku novej odštepeneckej republiky po vzore dvoch proruských separatistických útvarov na východe krajiny - Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

Ďalšie dôležité správy

Cherson
Neprehliadnite

Rusko plánuje referendum o odštiepení Chersonskej oblasti, tvrdí miestny politik