Ruská federácia smeruje k vynútenej platobnej neschopnosti, do nedeľného večera má totiž zaplatiť zhruba 100 miliónov dolárov ako úroky zo zahraničných dlhopisov. Peniaze na zaplatenie síce má, západné krajiny jej ale kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechcú umožniť. Informuje o tom server britského denníka Financial Times (FT).

Prvýkrát od boľševickej revolúcie

Moskva už dala v minulosti opakovane najavo, že platobnú neschopnosť neuzná, pretože peniaze má. Ak by Rusko nezaplatilo, ocitlo by sa prvýkrát od boľševickej revolúcie pred viac ako 100 rokmi v platobnej neschopnosti pri záväzkoch voči zahraničiu.

Termín splatnosti úrokov bol pred mesiacom, v nedeľu večer končí 30-dňová lehota, ktorú Rusko ešte malo na vyrovnanie záväzkov. Ide o bežnú prax - ak dlžník nezaplatí podľa stanovenej dohody, začína tridsaťdňová ochranná lehota, kedy ešte môže dojednať nápravu.

Platbu neumožňujú

Rusko už uviedlo, že splatnú čiastku investorom odoslalo, finančné sankcie uvalené naň po invázii ale Moskve znemožňujú prístup k základnej finančnej infraštruktúre, aby mohla zahraničným veriteľom zaplatiť podľa zvyklostí.

Blížiaca sa platobná neschopnosť bude pre Rusko prvá od roku 1998, vtedy sa ale týkala len záväzkov v miestnej mene. Teraz prichádza po májovom rozhodnutí amerického ministerstva financií uzavrieť medzeru v sankciách, ktorá americkým investorom umožňovala dostávať platby z Moskvy.

Ak Rusko nebude môcť vyrovnať záväzky z dlhopisov, v každom prípade tým utrpí jeho povesť a môže to byť aj dôvodom, aby niektorí veritelia začali proti Ruskej federácii právne kroky.

Sankcie pre vojnové zločiny

„Rusko smeruje k platobnej neschopnosti kvôli sankciám, pretože napadlo Ukrajinu a pácha vojnové zločiny,“ povedal analytik Timothy Ash zo spoločnosti BlueBay Asset Management, kde sa venuje mladým trhom. „Má úplne vo svojej moci, aby určilo, čo sa teraz stane,“ citujú ho FT.

Rusko má veľa devíz, pretože má príjmy z predaja ropy a zemného plynu. Európska únia a niektoré ďalšie západné krajiny vrátane Spojených štátov síce dovoz ruských surovín obmedzujú, Moskva ale nachádza odbytiská smerom na východ. Napríklad India nakupuje ruskú ropu vo výrazne väčších objemoch ako pred vojnou na Ukrajine a využíva nižšie ceny, ktoré si s Moskvou dohodla. Výrazne viac surovín dováža z Ruska aj Čína.

Platby nemôžu prijať

Úroky, o ktoré teraz ide, mali byť zaplatené 27. mája. Ruské ministerstvo financií ich odoslalo do ruského centrálneho depozitára, odkiaľ by za normálnych okolností putovali ďalej do niektorého z medzinárodných vysporiadacích centier, ako je napríklad Euroclear v Belgicku alebo Clearstream v Luxembursku, ktoré zabezpečujú vysporiadanie finančných transakcií pre klientov.

Európska únia ale na ruský centrálny depozitár na začiatku júna uvalila sankcie, takže západné inštitúcie nemôžu platbu z Ruska prijať.

Rusko: Umelo vyvolané


Ruskí činitelia, vrátane ministra financií Antona Siluanova, opakovane upozorňovali, že západné vlády sa tak snažia Rusko dotlačiť k umelo vyvolanej platobnej neschopnosti. Navrhli preto, že Moskva úroky zaplatí v rubľoch, pokiaľ sa doláre k držiteľom dlhopisov nemajú ako dostať.

„Oni si môžu hovoriť, čo chcú, ale zmluva je zmluva, a tá jasne uvádza, ako a kedy má byť plnená,“ povedal Ash. „Ako veriteľ len chcete svoje peniaze späť, výhovorky sú bezvýznamné.“

Dekrét pre platby v rubľoch

Prezident Vladimír Putin tento týždeň podpísal dekrét, ktorý stanovuje nový mechanizmus pre nadchádzajúce platby v rubľoch. Týka sa to už aj ďalších zhruba 400 miliónov dolárov splatných vo štvrtok a v piatok. Nový spôsob úhrady investorom umožňuje najmä prevádzať ruble na devízy.

Na rozdiel od iných ruských dlhopisov, podmienky tých terajších nezahŕňajú možnosť hradiť splatné čiastky v rubľoch. Aj keď západné sankcie už samy o sebe dávajú Rusku iba malú nádej, že by sa v dohľadnej dobe mohlo vrátiť na medzinárodné dlhopisové trhy, platobná neschopnosť by mohla ešte viac Moskve skomplikovať snahu vydávať dlhopisy, myslia si experti. Nehľadiac na to, že až budú sankcie zrušené, Rusku sa náklady na obsluhu dlhu aj tak zvýšia.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke europoslanec Peter Pollák počas tlačovej konferencie na tému - Akčné plány schválené vládou - jeden z nástrojov ako zvýšiť dôstojnosť životných podmienok v marginalizovaných rómskych komunitách v Bratislave 8. apríla 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Euroblok vo vzťahu k Rusku zlyhal už pred samotnou inváziou na Ukrajinu, myslí si Peter Pollák