Rusko povolalo na Ukrajinu viac ako 1 000 svojich vojakov, ktorí pôsobia v Gruzínsku, uviedlo v noci na piatok britské ministerstvo obrany na Twitteri. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian.

Tri taktické prápory

Podľa britského rezortu obrany Kremeľ presúva na Ukrajinu 1 200 až 2 000 vojakov z gruzínskych odštiepeneckých regiónov Abcházsko a Južné Osetsko. Z tejto skupiny vojakov plánuje Moskva vytvoriť tri ,,taktické prápory", uviedlo ministerstvo.

,,Je veľmi nepravdepodobné, že by Rusko dopredu plánovalo posilniť svoje sily týmto spôsobom, a teda svedčí to o tom, že počas vojny utrpelo nečakane veľké straty," píše britský rezort obrany.

Zelenskyj čaká intenzívnejšie boje

Demoralizovaní ruskí vojaci na Ukrajine odmietajú plniť rozkazy, ničia svoju výzbroj a nešťastnou náhodou zostrelili vlastné lietadlo, oznámil vo štvrtok šéf britskej tajnej služby Jeremy Fleming. Ruský prezident Vladimir Putin evidentne ,,mimoriadne nesprávne hodnotil" inváziu, dodal šéf britskej tajnej služby.

Ruská armáda sa sťahuje z oblastí na sever od ukrajinskej metropole Kyjev, z okolia Černihivu a Sumskej oblasti, uviedol v noci na piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tým, že očakáva zintenzívnenie bojov na východe Ukrajiny, najmä v regióne Donbas.

Ďalšie dôležité správy

FILE -  In this Oct. 5, 2014 file photo Chechen regional leader Ramzan Kadyrov talks with the press in the Chechen regional capital, Grozny, Russia. Ramzan Kadyrov’s comments on Wednesday, April 22, 2015 send a worrying sign about a potential rift between him and the Kremlin. The head of Chechnya has allowed local security forces to open fire on federal troops if they operate in the region without his approval. (AP Photo/Musa Sadulayev, File)
Neprehliadnite

Rusko nebude robiť na Ukrajine žiadne ústupky a Putin len tak neskončí, vyhlásil Kadyrov