Rusko sa pokúša zničiť Ukrajinu a zmeniť jej hranice. V stredu to uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki v reakcii na vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

„S našimi spojencami urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby NATO ešte viac podporilo Ukrajinu v jej úsilí brániť sa," povedal Morawiecki počas vojenských cvičení poľskej, americkej a britskej armády na východe Poľska. Dodal, že Rusku nemožno dovoliť, aby sa mu podarilo Ukrajinu zničiť a získať časti jej územia.

Šéf poľskej prezidentskej kancelárie Pawel Szrot v stredu pre agentúru PAP uviedol, že ruská mobilizácia vojakov nie je ničím novým a iba potvrdzuje, čo sa v Rusku deje už mesiace.

„Táto postupná skrytá mobilizácia teraz nadobúda oficiálnu podobu," dodal.

Stredajšie vyhlásenie ruského prezidenta Vladimira Putina podľa Szrota neznamená, že ruská armáda bude okamžite posilnená tisíckami nových vycvičených a vyzbrojených vojakov.

„Toto je len začiatok tohto procesu a jeho dokončenie bude pre krajinu, ktorá je vo vojne a má veľké problémy so zásobovaním a výcvikom nových vojakov, veľmi ťažké," povedal.

Putin v stredu vo svojom prvom príhovore k národu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v štyroch ukrajinských regiónoch o pripojení k Rusku.

Referendá o pričlenení sa k Rusku, v termíne od 23. do 27. septembra, ohlásili v utorok predstavitelia proruských separatistických „republík" na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej –, ako aj Moskvou dosadení činitelia okupovaných častí Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

KK17 Kodaň - Britský minister obrany Ben Wallace hovorí v závere konferencie darcov pre Ukrajinu v Kodani vo štvrtok 11. augusta 2022. Konferenciu zorganizovali ministri obrany Ukrajiny, Spojeného kráľovstva a Dánska. FOTO TASR/AP
British Defence Secretary Ben Wallace speaks during the closing presser of the donor conference for Ukraine at Christiansborg Palace in Copenhagen, Thursday, Aug. 11, 2022. The international donation conference will strengthen the long-term support for Ukraine with dis
Neprehliadnite

Putinov prejav dokazuje, že invázia na Ukrajine zlyháva, myslí si britský minister obrany