Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Rusko by mohlo do konca leta dosiahnuť kolektívnu imunitu voči koronavírusu SARS-CoV-2 a uvoľniť pandemické opatrenia. Informovala o tom v nedeľu agentúra TASS. „Na to, aby k tomu došlo, je potrebné, aby vakcínu dostalo okolo 70 percent dospelého obyvateľstva," povedal V. Putin v rozhovore pre reláciu „Moskva. Kremeľ. Putin" televízie Rossija 1.

Prezident obyvateľom odporučil, aby „počúvali odborníkov", podľa ktorých môžu byť opatrenia uvoľnené po získaní kolektívnej imunity. Rusko by podľa prezidentových slov mohlo túto imunitu dosiahnuť do konca leta v prípade, ak bude hromadné očkovanie pokračovať rovnakým tempom ako doteraz.

KK38 Kecskemét - Zdravotník ukazuje ampulku s ruskou vakcínou Sputnik V v nemocnici 19. februára 2021 v maďarskom meste Kecskemét. FOTO TASR/AP
A health worker holds a vial of the Russian vaccine Sputnik V Bacs-Kiskun County Training Hospital in Kecskemet, Hungary, Friday, Feb. 19, 2021, as the vaccination with Sputnik V against the new coronavirus continues in the country. (Sandor Ujvari/MTI via AP)
Neprehliadnite

Kremeľ poprel, že Rusko a Čína využívajú vakcíny ako nástroje vplyvu

Rusko s očkovaním začalo v januári tohto roka. Viac ako šesť miliónov obyvateľov už dostalo aspoň jednu dávku a viac ako štyri milióny sú už zaočkované oboma dávkami. V krajine zatiaľ zaregistrovali tri vakcíny proti ochoreniu Covid-19, pripomína TASS. Sú to očkovacie látky Sputnik V, EpiVacCorona a CoviVac.

V. Putin dostal prvú dávku vakcíny proti covidu v utorok večer 23. marca. Následne to oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov bez toho, aby spresnil, ktorou konkrétnou vakcínou bol 68-ročný prezident zaočkovaný.