Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v nedeľu uviedol, že jeho krajina sa snaží zabrániť jadrovej vojne a neblokuje úsilie v tomto smere. V rozhovore pre taliansku televíziu tiež povedal, že blížiace sa oslavy konca druhej svetovej vojny nebudú mať vplyv na operácie ruských síl na Ukrajine. TASR informácie prevzala zo stanice BBC a agentúry Reuters.

Bezpečnosť proruských obyvateľov

,,Západné médiá skresľujú ruské hrozby," povedal Lavrov po rusky prostredníctvom tlmočníka.

,,Rusko nikdy neprerušilo úsilie o dosiahnutie dohôd, ktoré garantujú, že k jadrovej vojne nikdy nedôjde," vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

Zopakoval tiež tvrdenia Moskvy, že chce zaistiť bezpečnosť proruských obyvateľov východu Ukrajiny, pričom v susednej krajine bojuje proti nacizmu.

Víťazstvo si slávnostne pripomenú

Lavrov reagoval aj na otázku, či výročie víťazstva v druhej svetovej vojne, ktoré si Rusko pripomína oslavami 9. mája, nebude zlomovým bodom vo vojne na Ukrajine.

,,Naši vojaci nebudú zakladať svoje akcie na konkrétnom dátume," povedal minister.

,,Naše víťazstvo si pripomenieme slávnostne, ale načasovanie a rýchlosť toho, čo sa deje na Ukrajine, bude závisieť od potreby minimalizovania rizík pre civilistov a ruských vojakov," doplnil.

Britský minister obrany Ben Wallace minulý týždeň vyjadril predpoklad, že ruský prezident Vladimir Putin pripravuje na 9. mája dôležité oznámenie, pripomína BBC.

Ďalšie dôležité správy

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov removes headphones during a press conference with Italian Foreign Minister Angelino Alfano following their talks in Moscow, Russia, Thursday, Feb. 1, 2018. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

To, že je Zelenskyj Žid, ešte nič neznamená. Aj Hitler mal v sebe židovskú krv, perlí Lavrov