Ruská vesmírna agentúra Roskosmos oznámila, že v roku 2030 plánuje vyslať k Jupiteru bezposádkový vesmírny „remorkér" s jadrovým pohonom. Informoval o tom vedecký portál Futurism.com. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS bude táto misia s označením „Zeus" trvať približne 50 mesiacov. Momentálne sa robia výpočty týkajúce sa balistiky letu a užitočného zaťaženia modulu.

Ako uvádza portál Fururism, ide o ďalšiu z ambicióznych misií Roskosmosu naplánovaných na najbližšie desaťročie. Moskva totiž v súčasnosti buduje svoju vlastnú orbitálnu stanicu a do konca roka plánuje pristáť s vlastnou sondou na južnom póle Mesiaca. Podľa Roskosmosu vesmírny remorkér najskôr zamieri k Mesiacu, kde sa od neho oddelí kozmická sonda. Remorkér s jadrovým pohonom bude následne pokračovať k Venuši, kde sa od neho odpojí ďalšia sonda. Počas preletu okolo Venuše remorkér využije gravitačné pole tejto planéty a vykoná manéver, ktorý mu umožní pokračovať v lete až k Jupiteru.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Lietadlo spoločnosti Virgin Galactic sa prvýkrát dostalo na pokraj vesmíru

Ako pripomína Futurism, kozmická loď s jadrovým pohonom by mohla výrazne skrátiť lety k vzdialenejším vesmírnym objektom. V súčasnosti kozmické lode využívajú na svoj pohon chemické látky, slnečnú energiu alebo gravitáciu.

S existujúcimi technológiami by spiatočná cesta na Mars mohla trvať aj viac ako tri roky. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) by kozmická loď s jadrovým pohonom mohla tento čas skrátiť na dva roky. Rusko však nie je jedinou krajinou, ktorá v rámci vesmírneho výskumu počíta s využívaním jadrovej energie. NASA napríklad rozvíja plány na vybudovanie jadrovej elektrárne na povrchu Mesiaca.