Dmitrij Peskov nevylúčil použitie jadrových zbraní proti existenčnej hrozbe, jeho kolegyňa z ministerstva zahraničia však odmietla porovnávanie Ruska s nacistickým Nemeckom, informuje denník iDnes.

Hrozba jadrového útoku

„Ak by to pre našu krajinu bola existenčná hrozba, potom by sa to mohlo stať," objasnil Peskov, za akých podmienok by Vladimir Putin siahol po jadrových zbraniach.

Dmitrij Medvedev, bývalý ruský prezident vyhlásil, že Spojené štáty chcú ponížiť, rozdeliť a nakoniec zničiť jeho krajinu. To podľa neho Moskva nikdy nedopustí. „Ak sa nám ktokoľvek pokúsi postaviť do cesty, a navyše by tým ohrozil našu krajinu a náš ľud, musí vedieť, že Rusko okamžite zareaguje," povedal Putin ešte vo februári s tým, že dôsledky môžu byť také, aké svet v celej svojej histórii ešte nevidel.

Agresívne komentovanie Ruska

Predstavitelia veľkých členských štátov NATO si podľa Putina dovolili agresívne komentovať Rusko, to mal byť podľa šéfa Kremľa dostatočný dôvod na uvedenie jadrových síl do stavu pohotovosti.

Peskov pre CNN povedal, že „špeciálna vojenská operácia“ prebieha „úplne v súlade s plánmi a účelmi, ktoré boli vopred stanovené“. Putin však podľa neho na Ukrajine ešte nič nedosiahol.

Požiadavky Moskvy sú jasné: zbaviť sa vojenského potenciálu Ukrajiny, zabezpečiť, aby bola neutrálnou krajinou a odstrániť nacionalistické prápory, potvrdil hovorca Kremľa. „Kyjev má tiež potvrdiť, že Krym – anektovaný Ruskom v roku 2014 – je súčasťou Ruska a uznať odtrhnuté separatistické oblasti na východe Ukrajiny za nezávislé štáty,“ píše iDnes.

Ohavná manipulácia

Zacharovová označila porovnanie holokaustu a udalostí na Ukrajine z dielne ukrajinského prezidenta za umelú paralelu a ohavnú manipuláciu. Zelenského prirovnanie Ruska k tretej ríši je podľa nej absurdné. „Moderní ukrajinskí neonacisti sa nelíšia od svojich ideových predchodcov z druhej svetovej vojny,“ povedala Zacharovová.

Ukrajina podľa ruskej diplomatky funguje na základe príručiek USA, preto je s ňou ťažké vyjednávať. „Keď (ukrajinskí činitelia) len predstierajú, že zastupujú svoju stranu a ľud, ale v skutočnosti čítajú manuály a materiály, ktoré im prinášajú, píšu a predhadzujú (Spojené štáty), ​​aký tu môže byť dialóg? Ako byť dokonca môže, ale nepovedie to k vytúženému výsledku,“ povedala.

Západ neverí snahe Ruska dosiahnuť v rokovaní o zastavení bojov obojstranne prijateľný výsledok. Podľa talianskeho premiéra Maria Draghiho Putin nejaví záujem o dosiahnutie prímeria, ktoré by umožnilo úspešné vyjednanie mieru.

Ďalšie dôležité správy

JB 8 New York - Na snímke z videa UNTV americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) v noci na štvrtok v spojitosti s krízovou situáciou medzi Ruskom a Ukrajinou v New Yorku 23. februára 2022. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v noci na štvrtok Putina žiadal, aby na Ukrajinu nezaútočil a
Neprehliadnite

USA nie sú optimistické v súvislosti s rozhovormi o Ukrajine, Zelenskyj zvyšuje tlak na Bidena