Rusko predbehlo Saudskú Arábiu v objeme dodávok ropy do Číny v čase, keď sa Peking usiluje využiť situáciu, ktorá vznikla po tom, čo Západ uvalil sankcie na dovoz ruskej ropy a jej cena výrazne klesla, píše The Telegraph. Čínsky import ruskej ropy sa zvýšil oproti minulému roku o 55 percent na približne dva milióny barelov denne.

Peking podľa oficiálnych údajov kúpil od Ruska energetické produkty v hodnote 7,5 miliardy eur, čo dvakrát viac ako pred rokom. Čínske ropné spoločnosti sa doslova vrhli na lacnú ruskú ropu, keď západné štáty po vpáde Ruska na Ukrajinu deklarovali svoj zámer zbaviť sa závislosti od importu ruských energií a uvalili na ich import embargo.

Jeho cieľom je zasiahnuť kľúčový zdroj príjmov Kremľa, ktorým je práve export ropy, ktorý sa Moskva v súčasnosti snaží diverzifikovať a začala jej dodávať viac do ázijských krajín vrátane Číny a Indie. Zatiaľ čo ceny ropy na svetových trhoch sa vyšplhali vysoko nad 100 dolárov za barel, ruská ropa sa predáva o 30 percent lacnejšie.

Americký prezident Joe Biden nedávno vyhlásil, že cieľom embárg na dovoz ruskej ropy je „hlavná tepna ruskej ekonomiky“, ale čínsky import dokazuje, že tamojšie energetické veľkopodniky sa sankciám dokázali prispôsobiť, aj keď Moskva čelí obrovskej recesii.

Ďalšie dôležité správy

WA 53 archív Moskva - Na archívnej snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v Moskve. Čínsky prezident Si Ťin-pching sa v stredu 15. decembra 2021 plánuje stretnúť prostredníctvom videokonferencie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Oznámila to námestníčka čínskeho ministra zahraničných vecí Chua Čchun-jing vo vyhlásení zverejnenom v pondelok 13. decembra na oficiálnej webovej stránke ministerstva. FOTO TASR/AP FILE - Chinese Presid
Neprehliadnite

Rusko a Čína sa zhodli na posilnení ekonomickej spolupráce