S. Paludo novinárom povedal, že úrady už dali povolenie pre export do Ruska asi 90 novým bitúnkom a závodom na spracovanie hovädzieho, kuracieho a bravčového mäsa. Brazília, ktorá je najväčším svetovým vývozcom sóje, sa už podľa tajomníka pripravuje na zvýšenie vývozu aj tejto a ďalších komodít do Ruska.

„Rusko má ako spotrebiteľ poľnohospodárskych komodít veľký potenciál,“ povedal S. Paludo podľa agentúry Reuters. Prirovnal túto príležitosť k mohutnému vzostupu brazílskeho vývozu do Číny po otvorení čínskych trhov poľnohospodárskych surovín pred desiatimi rokmi.

Brazília vyváža do Ruska najmä hovädzie mäso. Rusko bolo do roku 2012 najväčším dovozcom brazílskeho hovädzieho mäsa, až pokiaľ ju minulý rok na tejto pozícii nevystriedal Hongkong. Brazília vyváža do Ruska okrem mäsa vo väčších množstvách aj cukor, kávu, pomarančový džús či banány.

Brazílske združenie pre živočíšne bielkoviny ABPA v stredu uviedlo, že Brazília by bola schopná pokryť celý výpadok amerického exportu kuracieho mäsa do Ruska. Zvýšiť vývoz bravčového mäsa by však bolo podľa asociácie ťažšie.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok telefonicky kontaktoval spojencov v Bielorusku a Kazachstane, aby s nimi prerokoval zvýšenie dovozu ako náhradu za výpadky zo západných krajín. Obzvlášť Bielorusko je už dnes významným potravinárskym vývozcom do Ruska. Nových exportných partnerov chce Moskva hľadať v Turecku, krajinách Latinskej Ameriky a bývalých sovietskych republikách.