Estónska premiérka Kaja Kallasová vo štvrtok upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny v prípade, ak Rusko odpojí pobaltské štáty od spoločnej elektrickej siete. Zároveň oznámila cvičenie pripravenosti estónskej obrany.

„Musíme byť pripravení aj na to, že Rusko môže odpojiť Estónsko, Lotyšsko a Litvu od elektrickej siete," povedala Kallasová v televíznom prejave. Dodala, že verejné orgány, spoločnosti aj všetci obyvatelia by sa na možné „dočasné" výpadky elektriny mali pripraviť.

Kallasová vyzýva Rusov, aby nešli bojovať

Takmer 3 000 záložníkov bolo vo štvrtok v Estónsku povolaných na každoročné manévre, ktoré budú trvať týždeň. Predsedníčka estónskej vlády však poznamenala, že Estónsko zatiaľ nikto neohrozuje.

Kallasová zároveň vyzvala ruských občanov žijúcich v Estónsku, aby ignorovali akékoľvek predvolania do bojov na Ukrajine. „Nechoďte, lebo niet cesty späť," povedala.

Estónsko je závislé od ruskej energie

Estónsko, Litva a Lotyšsko sú aj 30 rokov po odtrhnutí od vtedajšieho Sovietskeho zväzu stále závislé od dodávok energií z Ruska, vysvetľuje Reuters. Projekt v hodnote 1,6 miliardy eur financovaný zo zdrojov EÚ má za cieľ odpojiť pobaltské štáty od spoločnej energetickej siete s Ruskom a Bieloruskom do roku 2025.

Litovská spoločnosť Litgrid, ktorá je v Litve prevádzkovateľom prenosovej sústavy, v júli uviedla, že Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) sa pripojí k rozvodným sieťam pobaltských štátov do 24 hodín v prípade, ak by tieto krajiny Rusko odpojilo, pripomína Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 Moskva - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) a šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa zdravia počas stretnutia v Moskve vo štvrtok 21. júla 2022. FOTO TASR/AP 

In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, right, and Hungary's Minister of Foreign Affairs and Trade Peter Szijjarto greet each other prior to their talks in Moscow, Russia, Thursday, July 21, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Servic
Neprehliadnite

Szijjártó rokoval v New Yorku s Lavrovom ako jediný z ministrov krajín EÚ