Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyslovil varovanie, že Rusko by mohlo zaútočiť na členské štáty NATO a Moskva má v úmysle „zotročiť“ Litvu, píše Sky News. Zelenskyj si zároveň položil otázku, ktorá krajina je po Ukrajine ďalšia na rade.

Ukrajinský prezident si takisto myslí, že situácia by sa na budúci rok mohla ešte zhoršiť, ak sa Rusko rozhodne zaútočiť na ďalšie krajiny. Ak k tomu dôjde, bude to prehra nielen pre Ukrajinu, ale aj pre NATO.

„Túto vojnu nevedie Rusko len proti Ukrajine,“ povedal Zelenskyj. „Je to vojna o právo diktovať si v Európe podmienky. Ide v nej o to, akú podobu bude mať v budúcnosti svetový poriadok,“ dodal ukrajinský prezident s tým že jeho vlasť potrebuje na svoju obranu päť miliárd dolárov mesačne. Zároveň vyzval spojencov, aby Ukrajine dodávali viac zbraní a pomohli jej tak v boji proti Rusku.

Ďalšie dôležité správy

Kybernetický útok
Neprehliadnite

Rusko zaútočilo na člena NATO. Zatiaľ len kyberneticky. Čo to znamená pre bezpečnosť štátu?

JB 21 Brusel - Americký minister obrany Lloyd J. Austin III (vľavo) pózuje zľava s estónskym ministrom obrany Kalleom Laanetom, lotyšským ministrom obrany Artisom Pabriksom a litovským ministrom obrany Arvydasom Anusauskasom pred ich stretnutím v sídle NATO v Bruseli 17. júna 2022. Trojica pobaltských štátov žiada spojencov o silnejšiu podporu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, keďže takisto pociťuje ohrozenie zo strany Moskvy, vysvetľuje DPA. FOTO TASR/AP

U.S. Secretary for Defense Lloyd
Neprehliadnite

Litva by mala pri Kaliningrade rýchlo otočiť, zaplatí najvyššiu cenu