Ukrajinu ohrozuje 169-tisíc až 190-tisíc vojakov a príslušníkov bezpečnostných síl pod velením Ruska, oznámil v piatok americký veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Carpenter. Citovala ho tlačová agentúra DPA.

„Kolegovia, toto je najväčšia vojenská mobilizácia v Európe od druhej svetovej vojny,“ povedal veľvyslanec Carpenter na zasadnutí OBSE vo Viedni.

Odhad ráta aj s proruskými separatistami

Do súčasného odhadu sú zahrnutí vojaci v pohraničných oblastiach Ruska, v Bielorusku a na ukrajinskom polostrove Krym anektovanom Ruskom, spresnil zástupca Washingtonu.

Do odhadu sú započítané aj ďalšie ruské bezpečnostné sily v týchto oblastiach, ako aj proruskí separatisti na východe Ukrajiny. Koncom januára sa odhadoval počet príslušníkov síl pod ruskou kontrolou na približne 100-tisíc.

OBSE chce prelety pozorovateľov

Ako uviedli diplomati, Rusko sa na zasadnutí OBSE vo Viedni nezúčastnilo. Stretnutie zvolala Ukrajina, aby dostala vysvetlenia o pohybe a presunoch ruských vojakov. Carpenter odporučil, aby Moskva povolila prelety zahraničných pozorovateľov. Tieto prelety môžu preveriť, či sa vojaci sťahujú tak, ako bolo oznámené.

Ďalšie dôležité správy

EBE 25 Moskva - Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin  a vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stretnutia s najvyššími armádnymi predstaviteľmi na ministerstve obrany v Moskve 19. decembra 2014. Putin bude hovoriť o budúcej vojenskej stratégii krajiny a programoch modernizácie výzbroje.  FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, left with Defense Minister Sergei Shoigu,  heads a meeting with senior military officials in the Defense Ministry's control room in Moscow, Russi
Neprehliadnite

Moskva odmietla účasť na schôdzke OBSE, ktorú inicioval Kyjev