Ruskí politici a vojaci na čele s premiérom Vladimirom Putinom označujú úspešný let prototypu bojového lietadla piatej generácie za historickú udalosť. Dlho očakávaný štart sa uskutočnil minulý piatok vo výrobnom závode konštrukčnej kancelárie Suchoj v Komsomolsku na Amure na východe Ruska. Stroj vyvíjajú od roku 2002 v rámci programu nového vzdušného komplexu PAK-FA a známy je zatiaľ pod označením T-50.

Technické a bojové parametre nového lietadla sú tajné. No ako zástupca piatej generácie musí spĺňať rad požiadaviek. Predovšetkým nízku zistiteľnosť radarmi (stealth), schopnosť tzv. supercruise, teda vysokej trvalej nadzvukovej rýchlosti, supermanévrovateľnosť a vysokú automatizáciu avioniky, ktorá bez zásahu pilota vyberá najvhodnejšie ciele. Rovnaké schopnosti má aj americký Lockheed F-22 Raptor, ktorý je vo výzbroji amerického letectva od roku 2006. Aj preto sa všeobecne T-50 považuje za oneskorenú ruskú odpoveď na americkú výzvu.

Skutočnosť však môže byť iná. Vysoké náklady na program Raptor robia problémy aj samotným Američanom. Pôvodné plány na výrobu 750 kusov zredukovali na 181, pretože sa ukázalo, že také sofistikované a drahé stroje vlastne ani nepotrebujú. Cena jedného lietadla je 177,6 milióna dolárov a po prirátaní nákladov na vývoj (31 miliárd dolárov) sa takmer strojnásobí.

Rusko má stíhačku piatej generácie

Zdroj: suchoj

Rusi majú podľa niektorých zdrojov na vývoj T-50 vyčlenených 12 až 14 miliardy dolárov a cena jedného stroja by nemala prekročiť 100 miliónov dolárov. Ruské letectvo chce prvé kusy začleniť do výzbroje v roku 2015, teda v čase, keď sa vo výrobných halách Lockheedu na plné obrátky rozbehne výroba ďalšieho amerického stroja piatej generácie – F-35 Lightning II, vyvinutého v rámci programu JSF.

Ide o najväčší letecký zbrojný program posledných desaťročí. Jeho náklady dosiahnu 298 miliárd dolárov (pre porovnanie: na návrat Američanov na Mesiac má NASA vyčlenených 108 miliárd dolárov). USA plánujú nakúpiť vyše 2 400 lietadiel a o ďalšie stovky majú záujem krajiny, ktoré sa podieľajú na jeho vývoji, najmä Veľká Británia, Taliansko a Izrael. Cena jedného lietadla sa v súasnosti ustálila na 85 miliónoch dolárov, hoci pôvodne nemala prekročiť 40 miliónov.

Vývoj lietadla F-35 bude stáť 90 miliárd dolárov a vložené prostriedky by sa mali čiastočne vrátiť exportom lietadiel do celého sveta. Sú schopné nahradiť všetky doterajšie bežne používané typy predchádzajúcej generácie, ktoré sa už dostávajú na hranicu životnosti. Len do roku 2015 by mohol trh s bojovými lietadlami dosiahnuť 15 miliárd dolárov.

Práve zahraničné trhy budú hlavným bojiskom pre T-50 a F-35. Vývoz ruských lietadiel neustále rastie a Rusi potrebujú stroj, schopný prekonať americkú ponuku. Nové stroje Suchoj nie sú určené len pre tradičných odberateľov – Čínu a Indiu –, ale aj ďalšie krajiny. Už dnes je isté, že si Rusi zabezpečili predaj 250 lietadiel T-50 indickému letectvu. Podľa medzivládnej zmluvy sa bude indická letecká firma HAL podieľať na ich výrobe.

Foto - Suchoj