Ruská vláda ľutuje, že Nemecko sa rozhodlo pozastaviť proces certifikácie plynovodu Nord Stream 2, povedal v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

„S poľutovaním," odpovedal Peskov na otázku, ako Kremeľ vníma vyjadrenie spolkového kancelára Olafa Scholza, že Berlín až do odvolania zastavuje schvaľovací proces tohto plynovodu, ktorý je už dostavaný a čaká len na uvedenie do prevádzky.

Čisto ekonomický projekt

Peskov zopakoval pozíciu Kremľa, že Nord Stream 2 nie je politický projekt. „Ide o čisto ekonomický, komerčný projekt, ktorý má byť stabilizujúcim prvkom pre európsky trh s plynom... v prospech dodávateľov aj príjemcov nášho plynu," povedal.

Scholz pozastavením certifikačného procesu reagoval na skutočnosť, že ruský prezident Vladimir Putin pondelkovým výnosom uznal nezávislosť dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny.

Rozhodnutie Berlína víta aj Washington

Jeho rozhodnutie v utorok privítal americký prezident Joe Biden. Spojené štáty tiež avizovali, že sankcie voči Rusku ohlásia v priebehu utorka.

Niektorí európski politici a experti obviňujú Rusko z toho, že používa svoje zásoby prírodných zdrojov ako politický nástroj. Plynovod Nord Stream 2 by zdvojnásobil objem zemného plynu, ktorý Rusko do Európy ročne dodáva cez už existujúci plynovod Nord Stream 1. Oba tieto plynovody sa však vyhýbajú územiu Ukrajiny.

Ďalšie dôležité správy

Severný prúd 2 v Nemecku
Neprehliadnite

Nemecko zastavuje projekt plynovodu Nord Stream 2, reagovalo na Putinovo vyhlásenie