Podľa vyjadrenia Kremľa už zákon o získaní kmeňových akcií banky podpísal ruský prezident Vladimir Putin. Doteraz spadala najväčšia ruská banka do majetku centrálnej banky, ktorá nad inými finančnými domami vykonáva aj dohľad.

Tento dlho diskutovaný konflikt záujmov tak konečne zanikne, píšu ruské médiá. Naviac môže vláda v ďalších rokoch počítať s ďalšími príjmami, keďže akcie Sberbank sú vďaka dividendám výnosné.

V banke Sberbank má konto viac ako 90 miliónov Rusov. Prostredníctvom neho platia dane a fakturujú služby. Pre ministerstvo financií je preto banka veľmi zaujímavá. Zisk banky je štyrikrát väčší než zisk jej najväčšieho konkurenta, tiež štátom kontrolovaná banka VTB. Len vo vlaňajšom štvrtom štvrťroku bol jej čistý zisk 212 miliárd rubľov (takmer 2,5 miliardy eur).

Minister financií Anton Siluanov pred mesiacom uviedol, že transakcia sa vyšplhá na približne 2,5 bilióna rubľov. Vláda na nákup použije prostriedky z Národného fondu bohatstva, ktorý je prednostne určený napríklad na opravy zničených ulíc. Peniaze sa ale vládnemu rozpočtu okľukou vrátia, pretože centrálna banka do neho prevádza 75 percent svojho zisku.

Získaná čiastka by potom mala ísť na zvýšenie sociálnych výdajov, ktoré pred nedávnom V. Putin avizoval. Šéf Kremľa sľúbil napríklad viac pomoci rodinám s nízkymi príjmami. Finančný dom Sberbank pôsobil aj na Slovensku, v roku 2017 sa zlúčil s Prima bankou.