Rusko kritizovalo rozhodnutie Poľska, ktoré neumožní ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi zúčastniť sa na decembrovej schôdzke Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v poľskom meste Lodž. 

Lavrov sa nemôže zúčastniť na summite

„Rozhodnutie Poľska, ktoré v súčasnosti predsedá OBSE, neumožniť ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi zúčastniť sa na Ministerskej rade OBSE v Lodži 1. a 2. decembra je bezprecedentné a provokatívne,“ uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení.

„Varšava diskreditovala nielen samú seba ale nenapraviteľným spôsobom tiež poškodila dôveryhodnosť organizácie ako celku,“ uvádza ruský rezort.

Poľsko ako predsedajúca krajina OBSE v piatok oznámilo, že nedovolí Lavrovi zúčastniť sa na základe sankcií Európskej únie na stretnutí tejto 57-člennej organizácie. „Delegácie by sa mali prispôsobiť súčasným obmedzeniam EÚ a nezahŕňať osoby, ktoré sú sankciované Európskou úniou,“ uviedlo poľské predsedníctvo OBSE vo vyhlásení.

Z ruského rezortu diplomacie zaznela kritika

„Takýmto zničujúcim rozhodnutím Poliaci... tlačia OBSE do priepasti,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Toto rozhodnutie podľa neho „zbaví OBSE poslednej šance na preukázanie svojej dôležitosti pri posilňovaní bezpečnosti a budovaní spolupráce“, teda pri plnení úloh, na ktoré je určená.

Ruský rezort diplomacie okrem toho obvinil OBSE, že sa stáva „platformou pre politické predstavenie a protiruské cvičenia". „Sme presvedčení, že všetci rozumní politici zdieľajú postoj Ruskej federácie súvisiaci s neprípustnosťou takéhoto konania," dodáva ruské ministerstvo.

Rezort zároveň oznámil, že ruskú delegáciu bude na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v Poľsku viesť namiesto Lavrova stály predstaviteľ Ruska pri OBSE Alexandr Lukaševič.

Ďalšie dôležité správy

KK29 Phnom Pénh - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas 12. summitu ministrov zahraničných vecí východnej Ázie v kambodžskom  Phnom Pénhe 5. augusta 2022. FOTO TASR/AP

In this photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov attends the 12th East Asia Summit foreign ministers' meeting in Phnom Penh, Cambodia, Friday, Aug. 5, 2022. (Russian Foreign Ministry Press Service via AP)
Neprehliadnite

Lavrov vyhlásil, že vojnu s Ukrajinou už dlho riadia Spojené štáty