Rusko je pripravené predávať ropu a ropné produkty spriateleným krajinám v akomkoľvek cenovom rozpätí, povedal minister energetiky Nikolaj Šuľginov v rozhovore pre denník Izvestija. Informáciu prináša agentúra Interfax.

Nákup ruskej ropy

V komentári k možnej cenovej hladine v dôsledku prípadného zákazu nákupu ruskej ropy Šuľginov poznamenal, že je to teraz ťažké predpovedať, „najmä vzhľadom na nekonštruktívne správanie západných politikov vo vzťahu k tejto situácii".

„Myslím si, že všetky medzinárodné spoločnosti, ktoré sa zaoberajú prognózami, ich vo všeobecnosti upravia, pretože boli vypracované na základe iných predpokladov. Nikto predtým nezohľadnil zmenu geopolitickej a ekonomickej situácie. Ceny ropy v rozmedzí 80-150 dolárov za barel sú v princípe možné, no našou úlohou nie je hádať, koľko bude stáť ropa, ale zabezpečiť fungovanie ropného priemyslu. Sme pripravení predávať ropu a ropné produkty spriateleným krajinám v akomkoľvek cenovom rozpätí,“ povedal.

Minister tiež poznamenal, že stiahnutie sa zahraničných hráčov z akciového kapitálu ruských „ropných a energetických spoločností“ možno zatiaľ nazvať „hypotetickým“.

Potrebujú kupca

„Teraz pracujeme na rôznych možnostiach, pretože firmy len tak neodídu, potrebujú nájsť kupca. Niektorí zahraniční hráči hovoria, že sa nebudú púšťať do nových investičných projektov, ale budú pokračovať v realizácii existujúcich. Našou úlohou je monitorovať túto situáciu a kontrolovať zachovanie pracovných miest v podnikoch,“ povedal Šuľginov.

Zdôraznil, že zatiaľ neexistujú žiadne „konkrétne dohody". „Môžeme robiť len prognózy, ale ja by som teraz nepredpovedal, o koľko budú investície klesať. Pracujeme na tom, aby sme zhodnotili situáciu a dostali sa z nej dôstojne," dodal minister.

Šuľginov tiež uviedol, že pre zariadenia v palivovom a energetickom komplexe je miera substitúcie dovozu rôzna.

Zoznam kritických zariadení

„Ministerstvu priemyslu a obchodu sme zaslali zoznam kritických zariadení a ministerstvo sa tým aktívne zaoberá. Pri absencii náhradných dielov pre zariadenia sa, samozrejme, hľadajú analógy, vrátane tých, ktoré sa vyrábajú v Rusku, alebo ktoré sa budú vyrábať v Rusku. Táto téma je dôležitá, zaoberáme sa ňou už mnoho rokov, teraz sa táto práca opäť zintenzívnila tvárou v tvár zmenenej situácii, "povedal.

„V elektroenergetike zatiaľ nevidíme žiadne problémy. Čo sa týka rafinácie ropy, produkciu ropy, existujú tam samostatné komponenty, segmenty a zariadenia, ale myslím si, že na základe možností hľadania alternatívnych zariadení od iných dodávateľov sa palivový a energetický sektor so situáciou vyrovná," dodal Šuľginov.

Ďalšie dôležité správy

KK36 Odessa - Na snímke slnko zapadá za ropným vrtom v texaskom meste Odessa 7. marca 2022. Ceny ropy pokračujú v raste. Spojené štáty sú totiž o niečo bližšie k zákazu dovozu ruskej ropy. To by zvýšilo tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý rozpútal vojnu proti Ukrajine. Moskva ju totiž financuje prevažne z vývozu fosílnych palív. FOTO TASR/AP
A pump jack operates as the Sun begins to set on the western horizon Monday, March 7, 2022, near Pleasant Farms, an unincorporated community
Neprehliadnite

Ceny ropy vzrástli takmer o 6 percent, rast podporili správy z Číny a správy a prognóza OPECu