Na Slovensku ste sa zviditeľnili najmä v probléme dvojakej kvality potravín v západnej a strednej Európe. V akom stave je riešenie?

Pôvodný návrh smernice bol prísnejší. Pripúšťali sa odchýlky, ale len vo výnimočných prípadoch. V ostatných týždňoch vyšiel zo strany členských štátov a Európskeho parlamentu kompromisný návrh, ktorý to do istej miery zmäkčuje. Ale stále hovorí, že rozdiely v kvalite musia byť výnimkou a musia byť niečím ospravedlniteľné.

Čím?

Ak si nejaká značka trúfne mať na jednotnom trhu vo svojich tovaroch odlišnosti, musí byť pripravená na to, že sa na ne bude pýtať miestna potravinárska inšpekcia. A ak to bude jednoznačný podvod, výrobca môže dostať sankciu, alebo bude musieť výrobok úplne stiahnuť. Aby sa nestávalo to, čo nám tak prekáža, že tam nie je jahoda, ale chémia, že tam nie je mozzarella ale ementál a je ho ešte menej.

Čo teda bude môcť byť opodstatneným rozdielom v kvalite výrobkov?

Prijateľný rozdiel môže vyplývať z národných technických noriem. Nemecko a Rakúsko majú napríklad pri rybích prstoch požiadavku na minimálne 60 percent mäsa. Čiže Iglo má jednu značku, jeden obal, ale v Rakúsku a Nemecku sa musí držať tejto národnej normy. S tým nemôžeme nič robiť. Lebo keby sme zakázali akékoľvek odlišnosti, tak by sme štátom znemožnili mať takúto legislatívu. Preto máme dnes na stole kompromis. Začne platiť za dva roky od schválenia. Zároveň ideme ďalej v testovaní potravín podľa novej spoločnej metodiky. V 30 percentách produktov nachádzame neopodstatnenú odlišnosť a musíme s výrobcom jednať o jej odstránení.

Ako to ide?

Samozrejme sú neradi. Jednáme so združeniami pre značky a potravinárstvo. Aby oni tlačili na jednotlivé značky a v zistených prípadoch zloženie výrobkov vyrovnali. Vidíme príklady, kedy sa tak už deje. Niektoré značky sa dokonca chvália na obale, že predávajú zaručená rovnakú kvalitu na celom európskom trhu. Čiže sa to začína brať aj ako istá konkurenčná výhoda. Novinkou smernice je, že výrobca, ktorý si trúfne mať iné zloženie pri rovnakej značke, o tom musí spotrebiteľov informovať. Zároveň o tom budú vedieť maloobchodníci. Tí mi hovoria, že by inak produkty dvojakej kvality na svoje pulty nebrali, ale nevedia, ktoré to sú.

Rusko je hrozba. Bude chcieť ovplyvniť aj eurovoľby, hovorí eurokomisárka

Zdroj: Profimedia.cz

Kto potom bude riešiť možné nezrovnalosti?

Budú to robiť obchodné či potravinárske inšpekcie, prípad od prípadu. Keď uvidia mäsovú konzervu z Nemecka s 80 percentami mäsa a na Slovensku len s päťdesiatimi,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa