Podľa pôvodných plánov mala byť ruská invázia na Ukrajinu iba rýchlou „špeciálnou vojenskou operáciou“. Aspoň Kremeľ ju tak zozačiatku prezentoval. Situácia sa však nevyvíja podľa plánu a vojna sa začala preťahovať. Podľa toho, ako sa Rusko na svetovej scéne správa, je jasné, že Moskva nemá záujem o mier, prímerie či vyjednávanie, píše Euractiv.

Namiesto toho hľadá nové vojny, ku vzniknutiu ktorých by mohlo aktívne prispieť. Najlepšie niekde ďaleko na druhom konci sveta. Zrak celého sveta by sa tak začal upierať smerom nového konfliktu a na chaos, ktorý Rusko na Ukrajine rozpútalo, by sa zabudlo.

Ak by v inej časti sveta prepukol ďalší konflikt, Západ by začal svoje zbrane a peniaze posielať tam. Vojna na Ukrajine by zaujala v srdciach verejnosti, podnikov a médií iba akési druhotriedne miesto a čoskoro by upadla do zabudnutia, konštatuje portál.

Toto presmerovanie pozornosti, zbraní a peňazí by Rusko chápalo ako svoje víťazstvo.

Rusko túži vidieť ďalší vojenský konflikt

Keď predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pred pár dňami navštívila Taiwan, Rusko veľmi dúfalo, že to bude mať za následok eskaláciu situácie. V tomto prípade by Moskva nezasiahla priamo, no určite by za deeskaláciu nelobovala.

V prípade inej krízy však už Rusko zasiahlo priamo. Išlo mu o to isté – o vojenský konflikt. Počas nedávnej krízy na severe Kosova sa ruský prezident Vladimir Putin uchýlil k veľmi agresívnej hybridnej operácii obrovských rozmerov. Cieľom bolo vyprovokovať konflikt, spôsobiť krviprelievanie a následne vyvolať reakciu Srbska a zapojenie sa NATO do ozbrojeného konfliktu.

Nový konflikt je cestou von z chaosu na Ukrajine

Rusko je pre mier vo svete jasnou hrozbou. Nielen pre agresiu, ktorú na Ukrajine vo februári rozpútalo, ale aj pre jeho otvorenú politiku rozpútavania nových vojen všade vo svete.

Kým na Ukrajine nedôjde k dosiahnutiu mieru, tak bude Rusko s radosťou podnecovať nové konflikty, pretože je to jeho cestou von z vojny. Ani trochu ho netrápi, ktoré krajiny sa do vojny dostanú či kto bude proti komu bojovať. V týchto konfliktoch pre Rusko neexistuje strana, ktorú by podporilo, pretože vidí iba samé seba, svoju vojenskú kampaň na Ukrajine a svoju cestu von z tohto chaosu. Ideálne čím rýchlejšie a za čo najmenej peňazí.

Ak cesta von z vojny na Ukrajine znamená dopomôcť novému konfliktu v inej časti sveta, Rusko túto cenu rado zaplatí, uzatvára Euractiv.

Ďalšie dôležité správy

EBE 33 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok 25. júla 2022 zúčastňuje na zasadnutí vlády v Moskve. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin attends a cabinet meeting in Moscow, Russia, Monday, July 25, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Schyľuje sa k najhoršiemu? Rusko tvrdí, že USA sú priamo zapojené do vojny na Ukrajine