Ruské veľvyslanectvo v Paríži sa v sobotu v mene svojej krajiny dištancovalo od muža, ktorý v piatok v meste neďaleko Paríža zabil učiteľa dejepisu. Ruská ambasáda vo svojom vyhlásení uviedla, že páchateľ nemal s Ruskom nič spoločné, pretože vo Francúzsku žil 12 rokov - odkedy tam francúzske úrady povolili pobyt jeho rodine. Hovorca ruskej armády v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že obvinený z trestného činu menom Abdulakh Anzorov je čečenského pôvodu. Spresnil, že na územie Francúzska vstúpil so svojou rodinou v roku 2008, keď mal šesť rokov.

EBE 9 Paríž - Parížska polícia po telefonickej vyhrážke bombou v stredu nakrátko evakuovala turistov z Eiffelovej veže a uzavrela oblasť okolo nej. Na snímke žena kráča okolo policajtov, ktorí blokujú prístup k Eiffelovej veži v Paríži 23. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Russian tourists, one holding a bottle of Champagne, talk to police officers securing the bridge leading to the Eiffel Tower, Wednesday, Sept. 23, 2020 in Paris. Paris police have blockaded the area around the Eiffel Tower after a
Neprehliadnite

Paríž hlási teroristický útok, muža našli sťatého

Následne rodina požiadala o politický azyl a vo Francúzsku žili na základe povolenia na dlhodobý pobyt. Anzorov po dosiahnutí plnoletosti dostal vlastné povolenie na pobyt. Diplomat pripomenul, že ruské občianstvo zaniká po získaní štatútu politického utečenca. „Nemal žiadne kontakty s veľvyslanectvom," uviedol hovorca, ktorý dodal, že „tento zločin nemá nič spoločné s Ruskom". Vysvetlil, že v tomto prípade „nie je dôležité, kde sa človek narodil, ale kde, kedy a prečo začal vyznávať teroristickú ideológiu, ktorú Rusko vždy a vo všetkých jej prejavoch odsudzuje".

Šéf francúzskej protiteroristickej prokuratúry Jean-Francois Ricard predtým uviedol, že piatkový trestný čin v meste Conflans-Sainte-Honorine v parížskej metropolitnej oblasti spáchala osoba „čečenskej národnosti, ktorá sa narodila v Moskve 12. marca 2002 a mala postavenie utečenca", pričom tajné služby ju doteraz nesledovali. Problémy s políciou však mal už ako maloletý - šlo o kauzy ničenia verejného majetku či spoluúčasť na násilných činoch. Podľa prokurátora podozrivý mal povolenie na pobyt vo Francúzsku s platnosťou do 4. marca 2030.