Rusko plánuje uhrádzať svoje zahraničné dlhopisy pomocou mechanizmu podobnej schémy, ktorá sa používa pri platbách za ruský plyn v rubľoch. Informovali o tom noviny Vedomosti s odvolaním sa na ministra financií Antona Siluanova. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Držitelia dlhopisov si tak budú musieť otvoriť účty v cudzej mene v ruskej banke, aby mohli prijímať platby, povedal Siluanov pre Vedomosti.

Spojené štáty minulý týždeň dopomohli Rusku k platobnej neschopnosti. Nepredĺžili krajine výnimku, ktorá umožňovala Rusku uhrádzať splátky štátnych dlhopisov americkým investorom. Washington sa takýmto spôsobom snaží zvýšiť tlak na Moskvu po invázii ruskej armády na Ukrajinu.

Schéma: Plyn za ruble

Minister financií Siluanov tvárou v tvár bezprecedentnej dlhovej kríze vyhlásil, že Moskva bude splácať svoj zahraničný dlh v rubľoch, pričom bude všetkými možnými prostriedkami brániť svoju pozíciu spoľahlivého dlžníka.

„Ako sa to robí pri platbe za plyn v rubľoch: pripíšeme si cudziu menu, tá sa v mene (odberateľa plynu) vymieňa za ruble, a takto prebieha platba. Mechanizmus uhrádzania eurobondov bude fungovať rovnakým spôsobom, len opačným smerom," vyhlásil Siluanov.

Rusko bude môcť obísť západnú platobnú infraštruktúru pomocou tohto systému, pričom platby sa budú uskutočňovať cez ruský národný zúčtovací depozitár, dodal Siluanov pre Vedomosti.

„Nepriateľské" štáty 

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil, aby štáty, ktoré označil za „nepriateľské", platili za plyn v rubľoch, inak im budú zastavené dodávky. Kupujúci sú povinní vložiť eurá alebo doláre na účet ruskej banky, ktorá následne hotovosť prevedie na ruble.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Putin objavil zlatú baňu. Sníva o mene pevnej ako skala. S tým, že jeho plán stroskotá, nerátal