Rusko už nebude za plyn dodávaný do Európy prijímať platby v eurách alebo dolároch. Plynárenský podnik Gazprom dostal nariadenie, aby platby prijímal výlučne v rubľoch, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin, ktorého citovala ČT24. Rusko dodáva plyn aj na Slovensko.

Opatrenie sa podľa neho týka krajín, ktoré Rusko nepovažuje za priateľské a ktoré proti Rusku zavádzajú tvrdé ekonomické sankcie. Dodávať plyn chce Moskva aj naďalej podľa plánu, zmeny sa dotknú iba meny na účely zúčtovania platieb, spresnil prezident. Zdôraznil, že zmrazenie ruských aktív na Západe v odvete za inváziu na Ukrajinu zničilo vzájomnú dôveru. Centrálna banka a ruská vláda teraz majú týždeň na to, aby určili spôsoby prechodu z platieb v cudzích menách na platby v rubľoch, povedal Putin.

Dôveru k Rusku stratili aj európske štáty. Niektoré z nich požadujú, aby Európska únia plyn z Ruska odoberať prestala, napríklad Nemecko je ale proti. Súčasne európske štáty hľadajú nových dodávateľov. Spojené štáty už dovoz ruského plynu zakázali. Brusel sa chystá koordinovať spoločné nákupy plynu v mene členských štátov EÚ s cieľom posilniť energetickú bezpečnosť kontinentu a znížiť jeho závislosť na Rusku. EÚ pripravuje povinné plnenie plynových zásobníkov a spoločné nákupy plynu.

Rubeľ po začiatku invázie prudko oslabil, k euru aj doláru odpísal desiatky percent. Dnešné oznámenie ale ruskú menu prudko posilnilo, popoludní stál dolár zhruba 100 rubľov, zatiaľ čo ešte ráno sa kurz pohyboval okolo 105 rubľov. Krátko po začatí invázie stál dolár aj viac ako 130 rubľov, pred inváziou menej ako 80 rubľov.

Ďalšie dôležité správy

Moscow bids farewell to Russian Emergencies Ministry Yevgeny Zinichev
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt sťahuje Rusko do tmy. Krajinu čaká ekonomický, finančný a technologický šok