Rusko bude spolupracovať so Spojenými štátmi v snahe dolapiť kybernetických zločincov, vyhlásil v stredu šéf ruskej tajnej služby FSB. Urobil tak týždeň po tom, čo sa americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin dohodli na rozvinutí spolupráce v určitých oblastiach, podotkla agentúra Reuters.

„Budeme spoločne pracovať (na vypátraní hekerov) a dúfame v reciprocitu,“ povedal v stredu podľa agentúry RIA Novosti šéf FSB Alexander Bortnikov na bezpečnostnej konferencii v Moskve. Námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov na inej konferencii uviedol, že v Ženeve sa Rusku a USA „podarilo naštartovať veľmi premyslený a dôkladný“ výmenný mechanizmus v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Vzápätí dodal, že je potrebné, aby úsilie vyvinuli obidve strany.

Binance
Neprehliadnite

Kyberzločinci idú po kryptomenách čoraz viac, modifikácie minerov rastú

Biden na americko-ruskom samite minulý týždeň Putinovi povedal, že niektoré druhy kľúčovej infraštruktúry majú byť mimo dosahu kybernetických útokov, pripomenula agentúra Reuters.

Obaja lídri sa v Ženeve tiež zhodli, že je potrebné čo najskôr začať rokovať o nových dohovoroch o kontrole jadrových zbraní. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v stredu povedal, že Moskva požiadala o väčšiu transparentnosť ohľadom rakiet v Európe. Šéf Kremľa podľa neho navrhol opatrenia ako napríklad moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného a krátkeho doletu v Európe, píše Reuters s tým, že podľa Putina by tento krok prispel k budovaniu vzájomnej dôvery.

hacker
Neprehliadnite

Počet kyberútokov sa zvýšil. Čo môžu spôsobiť trójske kone Dridex, AgentTesla a Trickbot?

Vzťahy medzi Ruskom a Spojenými sú najhoršie od čias studenej vojny, okrem iného kvôli ukrajinskej kríze, vojne v Sýrii alebo obvineniam, že sa Kremeľ mieša do amerických volieb. Washington v posledných rokoch uvalil sankcie na vysokých ruských činiteľov pre množstvo sporov. Podľa USA stoja za niektorými rozsiahlymi kybernetickými útokmi proti americkým firmám a úradom hekeri, ktorí fungujú z ruského územia alebo sú napojení na Moskvu. Tá však obvinenia odmieta.