Rusko bude mať armádu pri hraniciach s Ukrajinou tak dlho, ako uzná za vhodné, oznámil v stredu novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ruské vojsko podľa neho pre nikoho nepredstavuje hrozbu. Na východe Ukrajiny panuje v poslednom čase napätá situácia, ktorú sleduje so znepokojením okrem iného aj Severoatlantická aliancia.

„Ruské ozbrojené sily sa nachádzajú na tom území Ruskej federácie, kde sa to považuje za potrebné a účelné. A budú sa tam nachádzať tak dlho, kým to bude považovať za vhodné naše vojenské velenie a vrchný veliteľ," povedal dnes kremeľský hovorca. „Rusko nikomu nevyhrážalo, nevyhráža a pre nikoho nepredstavuje hrozbu," dodal.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko vyjadruje podporu Ukrajine v súvislosti s krokmi Ruska, tvrdí Korčok

Peskov už skôr uviedol, že manévre majú zaistiť bezpečnosť ruských hraníc. Hovorca ruského prezidenta v stredu podľa agentúry TASS neodpovedal na otázku novinárov, či sa vojenské jednotky budú vracať z regiónov susediacich s Ukrajinou na miesta trvalého nasadenia, pretože vraj nemá presné informácie o „plánoch rozmiestnenia a presunu vojsk".

Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že o deň skôr zahynuli na východe Ukrajiny ďalší dvaja vojaci, ktorých zasiahla paľba z povstaleckých pozícií. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Želenského od začiatku tohto roka zomrelo v konfliktnej oblasti 24 ukrajinských vojakov. Kyjev nedávno začal diplomatickú ofenzívu s cieľom získať podporu západných krajín a Severoatlantickej aliancie kvôli situácii na východe krajiny a od marca varuje pred posilňovaním prítomnosti ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou, uviedla už skôr agentúra Reuters.

87. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Naď verí, že sa situácia na Ukrajine upokojí, situáciu monitorujú

V utorok Zelenskyj vyhlásil, že konflikt v Donbase môže ukončiť iba vstup krajiny do NATO, a vyzval Severoatlantickú alianciu, aby pripravila plán krokov, aby tak krajina mohla urobiť. Zároveň vyzval členské krajiny NATO, aby posilnili svoju vojenskú prítomnosť v oblasti Čierneho mora. Severoatlantická aliancia dala najavo, že situácia okolo východnej Ukrajiny ju znepokojuje. Z Kremľa naopak zaznelo varovanie, že reči o vstupe Ukrajiny do NATO môžu situáciu v Donbase len zhoršiť.

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol potom, čo v Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Kyjev a západné krajiny tvrdia, že Moskva podporuje proruskej separatistami v Donbase - vyzbrojuje ich, financuje a podporujú ich tiež ruskí vojaci. Kremeľ zapojenie do vojny odmieta. Veľké boje utíchli po uzavretí mierových dohôd v Minsku vo februári 2015, ale až doteraz sa žiadne prímerie nepodarilo úplne udržať a politické riešenie konfliktu sa prakticky nepohlo z miesta. Konflikt si podľa Kyjeva vyžiadal na 14-tisíc mŕtvych.