Rusko a Bielorusko uskutočnia vo februári alebo marci spoločné vojenské cvičenia. Dohodli sa na tom najvyšší predstavitelia oboch štátov Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko na stredajšom stretnutí v Petrohrade.

Ruské a bieloruské stíhačky v stredu spoločne zabezpečovali ochranu bieloruského vzdušného priestoru. Lukašenko v novembri vyhlásil, že Bielorusko by bolo ochotné umožniť Rusku rozmiestniť na svojom území jadrové zbrane.

WA 17 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin tlieska počas zasadnutia vlády, ktorého sa účastní prostredníctvom videokonferencie v Moskve 24. decembra 2021. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin applauds as he attends a cabinet meeting via video conference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Friday, Dec. 24, 2021. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin oznámil úspešný test raketového systému Zirkón. Má zvýšiť obranyschopnosť Ruska

Putin a Lukašenko sa dohodli aj na pokračovaní spolupráce v leteckom priemysle.

„Máme spoločné civilné a vojenské podniky, v tejto oblasti môžeme výrazne spolupracovať," citovala Lukašenka agentúra TASS.

EBE 36 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (na snímke) v pondelok 9. augusta 2021 poprel, že by sa bezpečnostné služby jeho krajiny podieľali na smrti bieloruského aktivistu Vitaľa Šyšova.
Neprehliadnite

Lukašenko zopakoval hrozbu, že zastaví tranzit energetických zdrojov z Ruska

V Bielorusku sú dva letecké podniky: Minský závod civilného letectva a Letecké opravovne v meste Baranavičy.

Agentúra AP pri tejto príležitosti poukázala na zvyšovanie ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou, čo zo strany Kyjeva a západných krajín vyvoláva obavy z možnej ruskej invázie. Moskva takýto úmysel popiera a požaduje právne záväzné záruky, že Ukrajina sa nestane členom NATO a Aliancia tam nerozmiestni zbrane.

Na Kryme operujú neoznačení ruskí vojaci.
Neprehliadnite

Ukrajina tvrdí, že 200 kilometrov od hranice je rozmiestnených vyše stotisíc ruských vojakov